Erdélyi Nándor megúszta a súlyosbítást

Az ügyészi fellebbezés késedelme miatt nem volt mód a bolti sorozatgyilkos, Erdélyi Nándor büntetésének súlyosbítására, ezért a Fővárosi Ítélőtábla tegnap helybenhagyta az első fokon kiszabott életfogytiglani szabadságvesztést, amelyből az újvidéki születésű elítélt legkorábban 25 év múlva szabadulhat. A mulasztás miatt a legfőbb ügyész helyettese levélben kér magyarázatot a fővárosi főügyésztől.

2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Ítélőtábla tegnap a Fővárosi Főügyészség fellebbezésének késedelmes benyújtása miatt helybenhagyta az újvidéki születésű, a bolti sorozatgyilkosként elhíresült Erdélyi Nándorra első fokon kiszabott életfogytiglani szabadságvesztést. A hat éve négy fővárosi eladót meggyilkoló Erdélyi legkorábban 25 év múlva szabadulhat, holott a táblabíróság lehetőséget látott a perbeli időszak legsúlyosabb büntetési tételének – 30 év fegyházbüntetés – kiszabására is.
A mulasztásról levélben kér magyarázatot a fővárosi főügyésztől – mondta el lapunknak Belovics Ervin, a legfőbb ügyész büntetőjogi helyettese. Megjegyezte: valószínűleg nem tudatos esetről van szó, s ennek már korábban nyoma volt az ügyészségen, de most, hogy a táblabíróság is felhívta rá a figyelmet, mindenképpen kivizsgálják az ügyet.
Erdélyi Nándor ügye negyedszer került a bíróság elé, mert két éve másodfokon hatályon kívül helyezték az elsőfokú ítéletet, és új eljárásra kötelezték a Fővárosi Bíróságot. A tegnap megkezdődött másodfokú tárgyalás előtt Erdélyi elfogultsági indítványt nyújtott be a táblabíróság ellen, amit néhány óra múlva a Legfelsőbb Bíróság elutasított.
A Fővárosi Ítélőtábla nyereségvágyból, több emberen elkövetett emberölés, lőfegyverrel visszaélés, két rendbeli közokirat-hamisítás és jogellenes belföldi tartózkodás miatt szabta ki halmazati büntetését Erdélyi Nándorra. A táblabíróság – az elsőfokú határozattal egyezően – megállapította, hogy a vádlott 1998. január 17-én egy Rákóczi úti sportboltban, illetve február 4-én egy Kinizsi utcai villamossági szaküzletben lelőtt egy-egy eladót, február 3-án pedig egy csepeli textilboltban két nőt. Összesen 50 ezer forintot zsákmányolt.
Az ítélet indokolásában a tábla tanácselnöke leszögezte: a vádlott nyomozati szakban tett vallomásai és az objektív bizonyítékok összhangban állnak. Erdélyi beismerő vallomásaiban olyan részleteket tárt fel, amiket csak az tudhatott, aki elkövette a bűncselekményeket. Súlyosbító körülményként értékelte a bíróság a gátlástalan, kivégzésszerű elkövetési módot, s hogy az egyik esetben még ráadásul orvul lőtte le áldozatát. A bűncselekmény 1998-ban súlyosan megzavarta a köznyugalmat, amelynek a hatása mindmáig érezhető – fejtette ki a tanács elnöke.



Elnéző vádhatóság. Az ügyészi fellebbezés elmaradása miatt nem súlyosbíthatta a másodfokú bíróság a Módi Rt. két egykori vezetőjének „kirívóan enyhe” büntetését, holott több száz milliós kárt okoztak – hangzott el tegnap a jogerős ítélet kihirdetésekor a Fővárosi Ítélőtáblán. Az 1993-ban privatizált Módi Rt. elnöke és vezérigazgatója, Czigler László és felesége 2002-ben első fokon a Fővárosi Bíróságon két-két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztést kapott csalás, hűtlen kezelés, csődbűntett és más bűncselekményért. A vádlottak többek között áron alul, saját cégeiknek adták el az rt. értékes ingatlanait. A táblabíróság tanácselnöke megjegyezte: halmazati büntetésként akár 12 éves szabadságvesztés is kiszabható lett volna. Mi több, még csak törvényes indoka sem volt a törvényi minimumban megállapított két-két éves szabadságvesztés felfüggesztésének. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.