Megmagyarázhatatlan MÁV-döntés

A vasúti kamionszállítás ellehetetlenülésének veszélyére hívta fel a figyelmet a Levegő Munkacsoport, miután a közelmúltban a MÁV 49 működő szerelvényéből 35-öt állítólag pénzhiány miatt nem tudtak elküldeni fővizsgára, így egyelőre ki kellett vonni őket a forgalomból. Mintegy 160 millió forintra lenne szüksége a vasúttársaságnak ahhoz, hogy a szükséges javításokat elvégezze. Az elkerülő utak hiánya miatt a kamionok a városokon, falvakon száguldanak keresztül, fölpúposodott aszfaltot és repedezett házfalakat hagyva maguk után.

2004. 06. 23. 16:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánkban évente háromszázmilliárd forintos kárt okoznak az utakban, az alattuk futó közművekben, az épületekben és a természetben a dübörgő kamionok. Uniós csatakozásunkkal – amint az várható volt – tovább nőtt a hazánkon áthaladó teherforgalom. Eközben nemcsak a Budapestet, de más nagyvárosainkat elkerülő utak sem épültek még meg, vagy csupán részlegesen, ezért a teherautók céljuk eléréséhez kénytelenek a városi utakat használni. Az eredmény: elviselhetetlen zaj, töredezett, felpúposodott aszfalt, repedező házfalak. (Érdemes például körülnézni a néhány évvel ezelőtt felújított Hungária körúton, amelyen a körgyűrű hiánya miatt naponta kamionok százai haladnak végig.)
Az egyik kézenfekvő megoldás, ha a kamionokat vízen (Ro-Ro) vagy vasúton (Ro-La) szállítják, ezáltal nem szennyezik a környezetet, és a közutakat sem teszik tönkre. A Ro-La 1992 óta működik hazánkban. Az első évben 16 180 tehergépkocsi volt a teljesítmény, de ez a szám 1998-ban átlépte a százezres határt. Jelenleg napi 18-20 ilyen vonat közlekedik három különböző útirányban. A kamionok többsége román és magyar, de szép számmal vannak köztük török, jugoszláv és bolgár járművek is. Vízi úton (Ro-Ro) heti két hajó szállít kamionokat Budapest és Passau között, a tavalyi teljesítmény 10 664 gépjármű volt.
Magyarországon a teherforgalomnak közel tíz százaléka történik kombinált áruszállítással, ami a környező országokhoz képest jó arány, de Európa fejlettebb régióiban ennek mértéke eléri a tizenöt százalékot is. Mindezek ismeretében a Levegő Munkacsoport különösen aggasztónak tartja, hogy a MÁV 49 kamionszállításra alkalmas alacsony platójú szerelvénye közül 35-öt kivontak a forgalomból a közelmúltban. Lukács András, a szervezet elnöke lapunknak elmondta: levélben kérte Csillag István gazdasági és közlekedési minisztert, hogy változtassa meg ezt a nemzetgazdasági szempontból is kedvezőtlen döntést. Kiemelte, a kamionforgalom súlyos környezeti károkat okoz, tönkreteszi az utakat, épületeket, éppen ezért elfogadhatatlan a környezetkímélőbb vasúti kamionszállítás visszaszorítása. Ráadásul az intézkedés durva beavatkozás a tisztességes piaci versenybe – hangsúlyozta a zöldszervezet vezetője. Lukács András megdöbbentőnek nevezte, hogy miközben tavaly 13 milliárd forint volt a vasúti áruszállítás nyeresége, ebből csupán kétszázmillió forint maradhatott az ágazatnál, a többit a személyszállítás veszteségeinek fedezésére csoportosította át a MÁV. Ez olyan, mintha a közúti fuvarozóktól elvennék a teljes nyereségüket, hogy azzal finanszírozzák a buszvállalatok veszteségeit – vélte.
Hozzátette: a szerelvények forgalomból való kivonása miatt a csőd szélére sodródhat MÁV debreceni járműjavító részlege, és így nyolcszáz, nagyrészt speciálisan képzett szakember maradhat munka nélkül. Lukács András leszögezte: külföldi példák alapján megfontolandó lenne, hogy a nehézgépjárművekre úthasználati díjat vessenek ki, amelyet az uniós jogszabályok miatt csak versenysemleges módon lehetne bevezetni, vagyis úgy, hogy a hazai és külföldi járművekre egyaránt vonatkozzon.
Szűcs Lajos, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közlekedéspolitikai főosztályának vezetője szerint a 35 kamionszállító speciális kocsijának lejáró fővizsgája nem szükségszerűen befolyásolja a kombinált áruszállítás nagyságának alakulását. A MÁV 49 kocsiból álló Ro-La-állománya az évi százezer kamion országos teljesítménynek nyilván a kisebb hányadát szállította eddig is – fogalmazott. Szűcs Lajos szerint a vasutak és a kombitársaságok közötti együttműködés az eszközbiztosításra is kiterjed, és a piacon ma Ro-La kocsikból túlkínálat van, ami áthidalhatóvá teszi a javítás miatt kieső időt a forgalom kényszerű csökkentése nélkül.
Ugyanakkor ezzel ellentmond, hogy a gazdasági tárca honlapján az olvasható: egyre szűkösebb a vasúti kamionszállítás kapacitása az eszközök és az infrastruktúra területén, és célszerű lenne a jelenlegi ötvendarabos kocsiállomány mellé további ötven vagont beszerezni.
A MÁV lapunkhoz eljuttatott közleménye szerint a Ro-La teherkocsikat hat-nyolc évente vagy 900 ezer kilométer megtétele után küldik fővizsgára. Tizenöt szerelvénynek 2003-ban járt le a futásengedélye, de azokat már sikeresen levizsgáztatták. Az idén összesen 35 kocsi javítását kellene elvégezni. Ehhez mintegy 160 millió forintra lenne szükség, de ez jelenleg nem áll rendelkezésre – olvasható a vasúttársaság állásfoglalásában. Hozzátették: a süllyesztett rakfelületű, speciális kamionszállító vagonokat csak több hónappal azután helyezhetik újra forgalomba, miután a nagyjavításukra szánt pénzt előteremtik.



Kísért az olajos múlt?

A MÁV Rt. jelenlegi, a Medgyessy-kormány hatalomba lépését követően kinevezett vezérkarából többen a Magyar Olajipari (Mol) Rt. felső vezetői voltak korábban. Mándoki Zoltán vezérigazgató például az olajvállalat első embere volt 1995 és 1999 között, Kugler Flórián vezérigazgató-helyettes a Mol humánpolitikai vezérigazgató-helyettese volt 1999-ig, Gulyás Tibor projektigazgató pedig stratégiai és üzleti tervezési vezérigazgató-helyettesként dolgozott az olajtársaságnál. Vasutas és környezetvédő berkekben összefüggést látnak a MÁV-vezetés „olajos” múltja és a vasút leépítésére irányuló döntések sorozata között. Emlékezetes, hogy a Medgyessy-kabinet máig adós a vasút átfogó fejlesztési koncepciójának megalkotásával, továbbra is napirenden van körülbelül háromezer kilométernyi mellékvonal-hálózat felszámolása, aminek egyesek szerint egyfajta főpróbája volt a szárnyvonalak motorkocsijainak hirtelen kivonása a forgalomból (tengelyrepedésekre hivatkozva), befagyasztották az emelt szintű személyszállítás bővítését, az EU-csatlakozás után jelentkező magán-vasúttársaságok számára pedig betarthatatlan adminisztrációs feltételeket írtak elő, amellyel egyelőre megakadályozták ezen cégek szerepvállalását a vasúti teherfuvarozásban.



Visszaüt az utak elhanyagolása. Nem elegendő, ha körgyűrűvel tehermentesítik a városi utakat, azokat rendszeresen föl is kell újítani. A Világbank új közlekedéspolitikáját ismertető kiadvány szerint az útkarbantartások elhanyagolása két okból is önpusztító. Egyrészt növeli a gépjárművek működési költségeit. Minden egyes dollár, amit az út megfelelő állapotban tartásán megspórol az állam, a járművek tulajdonosainak 3,4–6,1 dollárral növeli a költségeit. Másrészt a tíz-húsz évenkénti egyszeri felújítás az államnak háromszor annyiba kerül, mint a folyamatos karbantartás. Eközben Budapesten nemhogy húsz-, de sokszor még ötvenévente egyszer sem újítják föl az utakat. Az utóbbi években jellemzően a teljes hálózat egy-két százalékán aszfaltoztak. Ennek a hozzáállásnak meg is van az eredménye, hiszen évről évre egyre több a kátyú a „világváros” útjain.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.