Szeptemberre az égbe szöknek a tankönyvárak

Munkatársunktól
2004. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Májustól a szerzői jogi törvény módosítása kapcsán a kiadók teljesen új helyzet elé kerültek, de annak várható következményeire még nincsenek megfelelően felkészülve. Az, hogy a versektől a képekig szinte minden alkotásért fizetni kell majd, komolyan érintheti a jövőben minden család pénztárcáját.
Szeptembertől várhatóan 13-16 százalékkal többet fizethetünk a tankönyvcsomagokért a Tankönyves Vállalkozók Országos Testületének (TVOT) becslése szerint. Az év elején bevezetett új adótörvényben a kormány a könyvek áfáját nulla százalékról öt, a térképekét és a kottákét tizenöt, az elektronikus adathordozón megjelent tananyagokét pedig huszonöt százalékra növelte, így a földrajzatlaszok, énekkönyvek ára szeptembertől emelkedik. Koller Lászlóné, a testület vezetője a májusban bevezetett új jogdíjfizetési kötelezettség következményeiről szólva megjegyzi: pillanatnyilag ugyan felbecsülhetetlen, hogy az intézkedés hatására mennyivel nő a tankönyvek ára, de az biztos, hogy az ország jelenlegi helyzete, a szülők átlagjövedelme és az államháztartás hiánya nem bírja el az ebből fakadó többletköltséget.
Az első probléma a szerző, illetve a jogutód felkutatása. Úgy tudjuk, az irodalmi művek esetében néhány szerzői jogvédő iroda munkája fontos lehet. Sokkal bonyolultabb viszont a jogutódok keresése, hiszen sok esetben egy alkotónak több leszármazottja is igényt tarthat a jogdíjra. Súlyosbító körülmény lehet továbbá, hogy a külföldi szerzők műveinek fordítása is jogdíjas lett.
Fontos – hangsúlyozza Koller Lászlóné –, hogy a jövőben nem csupán az irodalmi alkotások válnak jogdíjassá, hanem a szakirodalom és a tudományos ismeretterjesztő munkák is (gondoljunk a középiskola tankönyveiben szereplő, szakkönyvekből átvett részekre). Ráadásul a törvény 2005-ben az EU-s szabályoknak megfelelően várhatóan kiegészül az „egyéb jogdíjas alkotások szabad felhasználásának korlátozásával”. Ettől kezdve fizetni kell majd a képek, grafikák, reprodukciók, művészi fotók, építészeti tervek és egyéb művek felhasználása után is. A fotók alkotóit felkutatni nehéz, márpedig a tankönyvekben illusztrációkra szükség van, néhány műveltségi területen (természetismeret, földrajzkönyvek) pedig a sok kép elengedhetetlen.
– Ezért kértünk két-, illetve hároméves moratóriumot a törvény szabad felhasználását korlátozó jogszabály végrehajtására vonatkozóan, amelyet az Igazságügyi Minisztérium első körben elutasított. Bizonyos játékteret az unió megenged a nemzeti jogalkotásban. Különösen igaz ez a nemzeti kultúra és az oktatás terén. Itt lehetőség van különböző ügyekben a határidő módosítását kérni. Ezzel az eszközzel azonban az IM nem akar élni – közölte az elnök. A törvényalkotásra vonatkozó jogszabályok előírják, hogy egy új passzus megalkotásakor hatásvizsgálatot kell végezni. – Ez nem valósult meg, ezért megpróbálunk a törvény végrehajtására moratóriumot kérni, hiszen erre volt már precedens más esetekben – tette hozzá.
– Közben arról sem szabad megfeledkeznünk – folytatja Koller Lászlóné –, hogy a végig nem gondolt gazdasági következmények milyen káros hatással lesznek az oktatás színvonalára is. A tankönyv összeállítója ezután kénytelen lesz azoktól a íróktól, akik esetében a szerzői jog még érvényben van, kevesebb művet ismertetni vagy esetleg teljesen kihagyni. Így az utolsó hetven év irodalma alig vagy csak igen kevéssé fog megjelenni a tankönyvekben.
– Ma, amikor köztudomású, hogy milyen problémáink vannak az olvasásra nevelés terén, nem engedhető meg, hogy például egy alsó tagozatos kis diák ne a neki érthető, előző évtizedekben íródott versikéken, mondókákon keresztül barátkozzék meg az irodalommal – figyelmeztet az elnök asszony, aki ugyanakkor azt sem tartja jó megoldásnak, ha a szemelvények megismeréséhez a szülőnek meg kell vennie a versesköteteket, vagy a tanárok könyvtárba küldik a tanulókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.