Tárgyalások amerikai légvédelmi rendszerről

Titkos tájékozódó jellegű tárgyalások folynak egy közös amerikai és NATO légvédelmi rendszer Európába telepítéséről – ismerte el Bródi Gábor külügyminisztériumi helyettes államtitkár a parlament honvédelmi bizottságának tegnapi ülésén. Simicskó István (Fidesz) szerint egy ilyen rakétarendszer nem Magyarország biztonságát, hanem fenyegetettségét növelné.

2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországnak nincs szüksége arra, hogy az USA globális védelmi rendszerének keretében rakétákat telepítsenek hazánkba – jelentette ki Simicskó István (Fidesz) a parlament honvédelmi bizottságának ülésén.
A képviselő utalt arra, hogy sajtóértesülések szerint a kormány titkos tárgyalásokat folytat az ügyben az Egyesült Államokkal. A politikus hangsúlyozta: kívánatos lenne, ha Medgyessy Péter miniszterelnök nem tenne erre vonatkozóan sem olyan elhamarkodott lépéseket a június 22-i washingtoni tárgyalásán, amelyekkel ismét kész helyzet elé állítaná Magyarországot, mint Irak esetében. Simicskó aggasztónak tartja, hogy a bizottsági ülésen sem kapott egyértelmű választ arra, nukleáris eszközöket kívánnak-e telepíteni Magyarországra. Szerinte a magyar nemzetnek nem érdeke a rakéták telepítése, hiszen ez nem az ország biztonságát, hanem a fenyegetettségét növelné.
Bródi Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára elismerte, hogy folytatnak tárgyalásokat egy közös amerikai és NATO rakétavédelmi rendszer kiépítéséről, de állította: eddig csak tájékozódó jellegű megbeszélések zajlottak az Egyesült Államok szakértőivel. Hozzátette: az egyeztetések valóban titkosak voltak, de telepítési tervek egyelőre nincsenek. Az USA kérésére azonban a NATO megvalósíthatósági tanulmányt készít a ballisztikus rakéták elleni amerikai védelmi rendszer Európába történő kiterjesztéséről.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az ülés után közölte: van realitása annak, hogy valamikor létrejöjjön egy ilyen nemzetközi rakétavédelmi rendszer. Ehhez kell egy nagyon komoly együttműködés a NATO-ban az európai és az amerikai szövetségesek között, kell egy fontos és pontos célmeghatározás, hogy milyen veszély ellen akarjuk védeni Európát – fűzte hozzá.

Ötven évre titkos szolgálatok. Az Országgyűlés honvédelmi bizottsága előtt zárt ülésen számoltak be a Katonai Felderítő Hivatal (KFH) és a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) 2003-as tevékenységéről a szervezetek vezetői. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte: a képviselőket főként az érdekelte, a szolgálatok teljesítményét és képességét miként befolyásolja a létszámuk és a költségvetésük csökkentése. Simicskó István szerint kérdéses, hogy a terrorizmus elleni küzdelem idején célszerű-e leépíteni a katonai titkosszolgálatokat. Az ebből adódó gondokról azonban a képviselő nem beszélhetett, mert az ülésen elhangzottakat 50 évre titkosították. Mint ismert, a KBH-nál és a KFH-nál több mint 300 embert bocsátott el a szaktárca.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.