Tornádószerű vihar pusztított csütörtökön éjszaka Budapesten. A természeti csapás a város délkeleti részén érkezett, majd a III. kerület felé gyorsan elvonult – mondta el lapunknak Németh Lajos meteorológus. A vihar alatt nagyon kis területen hatalmas energiák koncentrálódtak, ilyenkor egy egész hónapnyi eső is lezúdulhat, és viharos vagy orkán erejű szél kíséri. Magyarországon évente két-három alkalommal, a fővárosban legutóbb 2002 júniusában pusztított tornádó. Az előrejelzésekről a szakember kifejtette: az idei június várhatóan végig záporos-zivataros lesz. Júliusban érkezhet meg az igazi nyár, kevés csapadékkal, sok napsütéssel, de nem lesz nagy kánikula.
Budapesten csaknem százszor riasztották a tűzoltókat – mondta el lapunknak Molnár Péter szóvivő. Megállás nélkül dolgoztak, a legkritikusabb időszak csütörtökön 20 és 23 óra között volt. A tornádó a III., X. és a XIII. kerületet érte. Kőbányán, ahol a lakók valóságos tornádótölcsért láttak végigvonulni, a hirtelen lezúduló eső és erős szél épületek tetejét bontotta meg, vezetékeket szakított le, fákat csavart ki és borított autókra, telefonfülkékre. Tegnap reggelre csökkent a bejelentések száma, de még mindig rengeteg tennivalójuk volt a tűzoltóknak.
Rendkívül sok sarat és törmeléket kellett eltakarítani a főváros vihar sújtotta területeiről – tájékoztatta lapunkat Szegedi Péter, a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. szóvivője. Elmondta: a vihar elültével tizenkét seprő- és mosógéppel elkezdték a sár és törmelék eltakarítását, amit tegnap is folytattak.
Víz- és sárfolyam. A hirtelen lezúdult sok csapadék miatt országszerte megháromszorozódott a riasztások száma – tájékoztatta lapunkat Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóügyeletese. Hozzáfűzte: az eső és a sárfolyam sokmilliós károkat okozott, leggyakrabban a mélyebben épült garázsok, pincék, alagsori lakások víztelenítéséhez kérték a tűzoltók segítségét. A békéscsabai Munkácsy-múzeum teteje beázott, de még idejében sikerült száraz helyre menekíteni többek között a Munkácsy-alkotásokat, Krisztus előtti agyagkorsókat, népművészeti edényeket. Heves megyében harminc lakóépületből kellett kiszivattyúzni a vizet. Eger belterületén víz- és sárátfolyások akadályozták a közlekedést. Nagykálón telítődött a csatorna, a szennyvíz visszafolyt, ezért három utcát, hét ingatlant és egy iskolát fertőtleníteni kellett.