Sérti a magyar nyugdíjasok igazságérzetét az a két nemzetközi egyezmény, amelyet hazánk a hatvanas években kötött Romániával és a Szovjetunióval. Eszerint a szerződő államok polgárai attól az országtól kaphatják meg nyugdíjukat, ahol letelepedési engedéllyel rendelkeznek, még ha előzőleg egyetlen fillért sem fizettek be ott járulékként.
Az egyezmények arról határoztak, hogy a szerződő országok polgárainak szociális ellátásáról mindig annak az országnak kell gondoskodnia, amelyikben az illető éppen letelepedési engedéllyel rendelkezik. A felek kölcsönösen elismerték a másik államban befizetett társadalombiztosítási és nyugdíjjárulékokat is, így az egyik országban megszerzett jogosultságot a másik államban is érvényesnek ismerték el. Az úgynevezett területi elves szerződések azonban sértik az emberek igazságérzetét, hiszen hatalmas különbségek vannak a Romániában, Ukrajnában és Magyarországon kifizetett nyugdíjak között. Hiába dolgozott és fizette a nyugdíjjárulékot valaki évtizedekig idehaza, elképzelhető, hogy egy Romániából vagy Ukrajnából áttelepült nyugdíjas többet fog nála kézhez kapni, miközben korábbi hazájában – átszámítva – csupán a töredékét fizette be az ottani államkasszába.
Egyed Zoltán, a Bevándorlási Hivatal idegenrendészeti igazgatója szerint a letelepedésnek nagyon szigorú feltételei vannak. Kifejtette: először is a kérelmezőnek igazolnia kell, hogy három évig jogszerűen tartózkodott az országban. Ez alól csupán azok a magyar nemzetiségű emberek mentesülhetnek, akiknek vannak itteni rokonaik. A letelepedni szándékozóknak magyarországi lakó- és munkahellyel is rendelkezniük kell, továbbá egy félévesnél nem régebbi erkölcsi bizonyítványt is csatolniuk kell a kérvényhez. Egyed Zoltán kiemelte: szó sincs arról, hogy akár csak tízezrek áttelepülnének, hiszen például 2002-ben 2411, tavaly 3645, míg idén az első fél évben 1059 letelepedési engedélyt adtak ki. Hozzátette: főként a fiatalabbak kérnek letelepedési engedélyt, a szülők rendszerint a már itt élő gyermekeikhez, rokonaikhoz települnek át.
Pákozdi Ildikó, az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság nemzetközi nyugdíjügyek főosztályának vezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy folyamatban van a Romániával kötött szerződés megújítása, és a novemberi, következő fordulóra már csupán a végrehajtás egyes kérdéseit kell tisztázni. A volt szovjet utódállamok közül a közelmúltban Ukrajnával is megkezdődtek a tárgyalások, és a későbbiekben még Oroszországgal is tető alá hozható egy új szociális biztonsági egyezmény.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó