Ausztria hazánk második legfontosabb gazdasági-kereskedelmi partnere: befektetőként csaknem 10 százalék körüli részaránnyal van jelen, s a Magyarországon nyilvántartott külföldi érdekeltségű vállalatok egyötöde osztrák tőkével jött létre. Nincs olyan gazdasági ág, ahol ne találnánk osztrák beruházót. Az osztrák érdekeltségű cégek területileg elsősorban Budapestre, valamint a Nyugat- és Északnyugat-Dunántúlra koncentrálódnak.
A statisztikák alapján a tavalyi év magyar szempontból kiemelkedően jó volt a kétoldalú gazdasági-kereskedelmi kapcsolatokban. Euró alapon számolva az Ausztriába irányuló magyar kivitel 2992,1 millió euróra, azaz 15,9 százalékkal emelkedett, az onnan származó behozatal pedig 2648,9 millió euróra, azaz 4,2 százalékkal mérséklődött. A magyar kivitel több mint felét a gépek, gépi rendezések teszik ki. Az élelmiszerexport átlagos mértékben, 15 százalék körüli dinamikával bővült. A befektetések az elmúlt időszakban a pénzügyi és szolgáltatói szféra irányába tolódtak el.
A fenti külkereskedelmi statisztika alapján téves vélekedés az, hogy az osztrák (mint legdinamikusabb szomszédos kereskedelmi célpiacunk) felvevőképesség a magyar áruk és szolgáltatások vonatkozásában elérte a maximumot. Sőt, a magyar vállalkozók erősödése importkiváltó irányba (is) hat, egyre több olyan termék, illetve komponens gyártására-értékesítésére tudnak vállalkozni, amely eredményesen helyettesíti az importot, továbbá egy-egy multinacionális nagyvállalat termékváltása jelentős kihatással van a külkereskedelmi forgalomra.
Az sem elhanyagolható tényező, hogy uniós csatlakozásunk után érezhetően nőtt a bizalom a magyar vállalatok iránt osztrák részről: számos osztrák kis- és középvállalkozó helyezi át termelését vagy annak egy részét Magyarországra.
Elégedettek az osztrákok. Osztrák felmérés szerint a Magyarországon működő osztrák vállalkozások elégedettek helyzetükkel, az osztrák cégek profitjuk nagyobb részét nem vitték ki Magyarországról, hanem ismételten befektetették, s ez jelentősen hozzájárult az Ausztriába irányuló magyar export növekedéséhez.