Bírálat Németországból

Magyarország több makrogazdasági mutató tekintetében nehézségekkel küzd – derül ki a német Helaba Landesbank legfrissebb elemzéséből. Hazánkban ugyanis aggasztóan magas a folyó fizetési mérleg és az államháztartás hiánya, s az infláció is elszaladt.

2004. 07. 30. 18:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negatív értelemben továbbra is figyelemre méltó gazdasági teljesítményt produkál Magyarország – áll a német Helaba Landesbank júliusi összegzésében. A banki szakértők által készített anyagból kiderül, hogy 2004 első negyedében a magyar gazdaság – az export felfutásának eredményeként – ugyan növekedett, ám a közép-európai térség egykori mintaállama egy sor problémával küzd. A többi között igen magas a magyarországi infláció mértéke: az elemzés készítői idénre hétszázalékos pénzromlást jósolnak, amely több mint háromszorosa az európai uniós átlagnak. Bár jövőre öt százalékra mérséklődhet a fogyasztói árak drágulása; még ez az adat is elképesztő, legalábbis az ugyancsak 2005-re tervezett kétszázalékos uniós átlaginflációhoz képest.
A Helaba Landesbank elmarasztalja hazánkat a fizetési mérleg alakulása kapcsán is. Mint ismert, a KSH adatai szerint az első negyedéves passzívum 1,7 milliárd eurót tett ki. A magyar gazdaságra a nagymértékű egyenlegromlás jellemző – állítják a németek, akik szerint az államháztartás hiánya még ebben a régióban is kiemelkedően magas. Olyannyira, hogy a májusban az EU-hoz csatlakozott országok közül a második legmagasabb értéket hazánk produkálta. A szakemberek további negatívumként róják fel, hogy az euró bevezetését is elhalasztotta a kormány. A magyarok legkorábban 2010-ben térhetnek át a közös fizetőeszköz használatára, holott Magyarország eurózónás tagságát 2008-ra „várta” a piac.



Még hatvan év? Egy londoni kutatóintézet, az EIU szerint még hatvan év is eltelhet, mire a májusban csatlakozott új tagállamok elérik az EU korábbi országainak átlagos életszínvonalát. Az EIU egyébként Lengyelországban látja a növekedési potenciált; ennek hátterében a lengyel vállalati szektor pozíciójának javulása áll. A szóban forgó anyag készítői szerint hazánkban az elmúlt években csökkent a versenyképesség, s lelassult a növekedés üteme is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.