Kóros exportkitettség

2004. 07. 31. 18:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapok óta másról sem hallani, mint hogy a magyar gazdaság stabil pályára állt, azaz végre bővül; s a gyarapodást immár az export húzza, nem pedig a belső fogyasztás. Miután hazánk gazdasága erőteljesen kivitelorientált, mindkét hírnek – mármint a GDP bővülésének, illetve a külpiacok magyar oldalról történő feltöltésének – természetesen örülni kell. Ha viszont a nemzetgazdaság szerkezetét vizsgáljuk, illetve vetjük össze a fejlettebb, nyugati országokéval, akkor lelohad a lelkesedés. A kivitel 90 százalékát produkáló vállalatok túlnyomó része ugyanis külföldi, elsősorban multinacionális cégek tulajdonában van, míg a hazai kis- és közepes vállalkozások jóformán csak a belső piacra tudnak termelni. Utóbbiak erejét azonban nem szabad lebecsülni, hiszen a Magyarországon bejegyzett egyéni és társas vállalkozások 90-95 százalékát ők teszik ki, arról nem is beszélve, hogy a négymillió magyar munkavállalóból kétmillió ebben a vállalati szegmensben dolgozik.
Arra keressük a választ, hogy a szóban forgó kihívás, vagyis a külpiacoknak való feltétlen megfelelés mit jelent a magyar gazdaság számára. Mint ismert, a magyar gazdaságban a kilencvenes években jelentős átalakulás ment végbe. Miközben a rendszerváltozás első éveit még a gazdaság teljesítményének zsugorodása jellemezte, addig az évtized végére megindult a stabil, évi négy-öt százalékos gazdasági növekedés. A bővülés döntően a külföldi működőtőke-befektetéssel megvalósuló beruházásokra és a megtelepedett multinacionális cégek exportjára támaszkodik; ezen belül is a gazdaság egészének növekedését az ipar befolyásolta, a termelés bővülésének hajtóereje jelenleg is ez az ágazat. A kutatók lassan egy évtizede azt vizsgálják, hogy a gazdasági növekedésnek mik is a meghatározó tényezői. Az egyik lehetséges válasz: termelékenyebbek vagyunk versenytársainknál; Spanyolországot, Portugáliát vagy éppenséggel Görögországot ilyen vonatkozásban már lekörözzük, sőt az éves átlagban mért három–öt százalékos javulás uniós viszonylatban is kiemelkedő. Tény az is, hogy a hasonló német és osztrák mutatótól igencsak messze állunk. A másik verzió szerint a vállalati beruházások eredményesek, az e téren mért növekedési ütem meghaladja az EU korábbi 15 tagállamának értékét. Nem szabad elhallgatni azt sem, hogy a külföldi működőtőke-beáramlás is jelentős szerepet játszott az utóbbi 10-14 évben.
A KSH adatsora szerint 1995 és 2000 között a kivitel lényegében megduplázódott, miközben szerkezete is átalakult a magasabb hozzáadott értéket képviselő termékek és szolgáltatások javára. A kivitel felpörgése jótékony hatással volt a belföldi kereslet alakulására is, amely éves átlagban közel öt százalékkal növekedett. Visszatérve a kiviteli boomra, az export aránya a GDP-ben az utóbbi években már elérte a 70-75 százalékot, melynek túlnyomó része az EU tagállamaiba irányult és irányul. A statisztikák alapján elsősorban a multinacionális cégek itteni leányvállalatai termelnek a külpiacokra, míg a hazai kis- és közepes vállalkozások maximum beszállítóként részesei a folyamatnak. Említettük, hogy a Magyarországon bejegyzett cégek túlnyomó része hazai tulajdonú; forgalma és mérete szerint azonban kicsinek számít. Ezzel szemben a tőkeerős társaságok alig pár százalékát jelentik a magyar vállalati szegmensnek. Talán nem árt azt sem megismételni: a multik magyarországi képviseletei a négymillió magyar munkavállaló mindössze öt–nyolc százalékát foglalkoztatják, ezzel szemben a kis- és középvállalkozói szektor kétmillió embernek ad munkát.
Az adatokból, illetve a nemzetgazdaság szerkezetéből kitűnik gazdaságunk legnagyobb rákfenéje is: Magyarország úgynevezett világpiaci kitettsége túlzott, ez pedig a többi között azért jelent gondot, mert egy, a világgazdaságban tapasztalható azonnali visszaesés egy erőteljesen exportorientált országban rögtön érezteti hatását. Gondoljunk csak az 1998-as orosz válság hatásaira vagy a 2001-es, USA elleni terrortámadás okozta globális visszaesésre! Bármilyen meglepő: a régióban hazánk gazdasága számít a legnyitottabbnak; ebben lekörözzük Csehországot, Szlovéniát, sőt Ausztriát is. A szóban forgó kiviteli szakirány persze azt is jelenti, hogy határozott különbségek rajzolódnak ki a gazdasági teljesítményben az erősen exportorientált, döntően külföldi tulajdonú nagyvállalati szektor s a belső piacra termelő, zömében hazai tulajdonú kis- és középvállalati szegmens között. Természetes folyamat ez? Nem, sőt ha a tőlünk kategóriákkal fejlettebb Ausztria gazdaságát vetjük össze a magyar állapotokkal, bizony alaposan meglepődünk. Az osztrákok tudniillik – pontosan a magyar gyakorlattal szemben – főként a belső piacra termelnek. Nyugati szomszédunkban erős a kis- és középvállalkozói szektor, olyannyira, hogy az ottani GDP 60 százalékát az úgynevezett kicsik produkálják. A mindenkori osztrák kormányzatnak ezért létérdeke is, hogy gyarapítsa a szektort: olyan gazdaságpolitikai klímát teremtsen, amely biztosítja stabil pozíciójukat. Ausztria gazdasága a fentiek eredményeként kikerülheti a világgazdasági folyamatok hektikusságát, hiszen a kiszámíthatatlan trendeket jócskán pótolja az erős, belső felvevőképesség. A sógoroknak nem kell tehát árgus szemekkel figyelniük, mit is produkál az Egyesült Államok, Japán vagy Kína gazdasága.
De hogy ne menjünk a szomszédba: az Orbán-kormány a magyarországi kis- és középvállalkozások megerősítését tűzte zászlajára. A többi között ezt szolgálta az azóta már darabjaira robbantott Széchenyi-terv, illetve a különböző pályázati lehetőségek. Ha látványosan nem is gyarapodhattak ugyan a hazai kis- és közepes vállalkozások, legalább érezhették: az államnak szüksége van rájuk, s az előző évek gyakorlatával szemben ők is juthatnak megrendelésekhez. A beindított programoknak – az otthonteremtés címén megkezdett lakásépítésnek vagy az idegenforgalom felfejlesztésének – köszönhetően több ágazat találhatott Csipkerózsika-álmából ismét magára, mely természetesen új munkahelyek tízezreit is jelentette. Az említett globális válságokat a többi között azért érhettük meg moderáltabb, tompítottabb formában, mert a kormány a belső kereslet felpörgetésével, vagyis állami beruházások révén egy időre levegőhöz juttatta a vállalkozásokat.
Ma már sajnos még jelszavak szintjén sincsenek fókuszban a hazai kis- és közepes vállalkozások. Úgy tűnik, talpon maradásuk csak rajtuk múlik, a Medgyessy-kormányt sorsuk alakulása – az uniós csatlakozás okozta negatív kihívások, az egyébként is betarthatatlan jogszabályok folyamatos szigorodása és a sorozatos hatósági packázások – nem hozza izgalomba. Pedig külföldi és saját példák alapján is láthatjuk, kifejezetten káros is lehet egy nemzetgazdaság számára a túlzott exportkitettség, azaz: ha egy ország csak a multik kiviteléből él. Adott a kérdés: vajon miért nem tőkésítette fel az állam a cégeket az uniós csatlakozás előtt? S egyáltalán: van-e koncepció a magyar vállalatok versenyképességének javítására, a kis- és középvállalkozások pozíciójának megerősítésére?
Átgondolt, sorsuk alakulását pozitívan meghatározó kormányzati intézkedésekre várnak tehát a hazai kis- és közepes vállalkozások, amelyeknek léte nem csak nemzetgazdasági és piaci kérdés. Több annál: nemzeti érdek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.