Most nincs hisztéria az erős forint miatt

Az erős forint miatt most nincs hisztéria a piacon, szemben a 2002-es állapottal, amikor nemzeti valutánkat eurónként nagyjából hasonló árfolyamon váltották. Jelenleg sem a nagy exportőrök, sem pedig a gazdasági érdekképviseletek nem emelik fel hangjukat, noha az éves csúcsot valószínűleg már meg is döntötte nemzeti fizetőeszközünk árfolyama.

2004. 07. 31. 17:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valószínűleg csütörtökön éves csúcsot döntött a forint árfolyama a közös nyugati pénzzel szemben: a hét második részében eurónként 246,50 forinttal is kereskedtek Budapesten. Bár tegnap valamelyest gyengült nemzeti valutánk, az eurónkénti 248 forintos napi átlag egyáltalán nem mondható rossznak.
A látványos forinterősödés kapcsán viszont nem alakult ki hisztéria a piacon, sőt megkérdezett szakértőink szerint a forintcsúcs – nyár lévén – „jól jött” a külföldi kiutazásoknak, illetve megnövelte a pénzváltóüzletek forgalmát is. A gyengébb euró ugyanakkor az exportra termelő vállalatoknak sem okoz nagy veszteséget, miután ezek a cégek elsősorban hosszú távú megállapodásokat kötnek, ha pedig az árfolyamváltozás rizikója fennáll, például forint- vagy svájci frank/euró alapú szerződések esetén, úgy az ügyleteiket a devizapiacon lefedezik. Pozitívum az is: ha tartósan erős marad a forint, akkor az autóimportőrök csökkenthetik a termékek árát. Egy erős nemzeti valuta ráadásul jótékonyan hat a magas – éves viszonylatban 7 százalékos – magyarországi inflációra, a drágulás mértékét ugyanis csökkentheti az erős forint – jegyezték meg szakértőink.
Mint emlékezetes, 2002 végén számos gazdasági érdekképviselet, köztük az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) tagvállalatai is az erős forintot és a jegybank monetáris politikáját kritizálták. A gazdasági élet vezetői akkor úgy érveltek, hogy az erős forint sújtja az exportőröket és beszállítóikat. A Széles Gábor vezette Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) ezzel kapcsolatos állásfoglalásában az árfolyam-politika megváltoztatását sürgette. A gyáriparosok akkor az erős forint inflációmérséklő hatását nem tartották jelentősnek, sőt következményeit átmenetinek ítélték meg. Közleményükben a gyáriparosok kifejtették: az sem igaz, hogy a multinacionális vállalatok számára a forint felértékelődése nem okoz veszteséget.



Kamatvágás várható? Elemzők szerint elképzelhető, hogy hétfői ülésén, a várakozásokkal ellentétben, csökkenti a jegybanki alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, de csak 0,25 százalékos enyhítésről lehet szó. Ha viszont a korábbi forgatókönyv érvényesül, akkor az irányadó kamatszint csak a következő ülésen módosulhat – lefelé. Ennek hátterében az áll, hogy az MNB megvárja a következő, augusztus 11-i inflációs adatot. A piac korábban, vagyis a tartós forinterősödést megelőzően, szeptembertől 0,5 százalékos kamatvágást árazott be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.