Nincs hasznunk Kínából

A világgazdaság legdinamikusabban fejlődő régiója évek óta Ázsia, azon belül is Kína bővülése a meghatározó. Magyarország viszont ez idáig nem sokat profitált a keleti ország növekedéséből, sőt külkereskedelmi kapcsolataink forgalma, elsősorban a magas behozatal miatt, csak Kínának kedvező.

2004. 07. 19. 17:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kína hazánk legnagyobb kereskedelmi partnere a közép-európai régióban, a forgalom az 1998-as 450 millió dollár hétszeresére nőtt 2003-ban – derül ki a Külügyminisztérium adataiból. A magyar statisztikai adatok szerint a kétoldalú áruforgalom értéke tavaly 3463 millió dollár volt, ezen belül a magyar export 177,5 millió dollárt, az import 3285 millió dollárt ért el. Utóbbi adat persze nem túl fényes: míg 2003-ban a magyar kivitel csak 15 százalékkal, addig a Kínából származó behozatal 57,5 százalékkal nőtt. A kimutatások szerint így a kereskedelmi deficit meghaladta a 3,1 milliárd dollárt. A magyar kivitelben 76 százalékos részarányt képviselnek a gépek és gépi berendezések, 19 százalékot a feldolgozott termékek. A behozatalban a gépek és gépi berendezések részaránya 84 százalékos, 15,5 százalék a feldolgozott termékeké. A Kínában lévő magyar beruházások összege 61 millió dollár. A Központi Statisztikai Hivatal közlése alapján Magyarországon több ezer kínai alapítású cég működik, túlnyomó többségük ruha- és cipőkereskedelemmel foglalkozó vállalat, illetve étterem. Mintegy 50 nagy kínai külkereskedelmi vállalat létesített irodát hazánkban: a Magyarországon lévő kínai befektetések értéke 120 millió dollár.
A japán kormány májusi jelentésében megismételte az áprilisi értékelésben hangoztatott véleményt, miszerint a gazdaság tartósan növekszik és javulás tapasztalható a vállalati szektorban.
Az év első három hónapjában a nemzeti termék 1,4 százalékkal bővült, ami 5,6 százalékos éves növekménynek felel meg. Az adatok alapján így nyolcadik hónapja folyamatos az élénkülés. A tokiói kormány tartós folyamatra számít. A japán foglalkoztatási helyzetet egyébként a kormány változatlanul nehéznek minősíti, amely azonban javul.
A Nemzetközi Valutaalap regionális képviselője szerint az IMF feljavíthatja a japán gazdaság idei évre szóló GDP-növekedési kilátását 4 százalékra, a korábban megadott 3,4 százalékról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.