Olimpiai legek Athéntól Athénig

A XXVIII. nyári olimpia előtt sok statisztika, rangsor készül az eddigi játékok eredményeiről, kiemelkedő sportolóiról. Például az Egyesült Államok versenyzői nyerték a legtöbb érmet, 2066-ot: ebből 848 arany-, 645 ezüst- és 573 bronzérem. A nyári olimpiák legeredményesebb versenyzője a szovjet tornásznő, Larissza Latinyina, aki három olimpián tizenkilenc számban indult és tizennyolcban érmet szerzett.

2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különcök. Az újkor olimpia első bajnoka a hármasugrás győztese, a bostoni James Connolly – később Pulitzer-díjas író – lett, aki egyetemi engedély nélkül, saját költségén utazott Athénba.
Az amerikai Walter Winans az egyetlen olyan sportoló, aki fizikai versenyszámban (1908-ban, futószarvas-kettőslövés) és a művészeti versenyeken (1912-ben, szobrászat) egyaránt aranyérmes lett.
Az egyesült államokbeli Edward Eagan az egyetlen olyan sportoló, aki mind a nyári (1920-ban, ökölvívásban), mind a téli játékokon (1932-ben, négyes bobban) egyaránt bajnok lett.
A dán Inge Sörensen az olimpiák legfiatalabb egyéni érmese, aki 1936-ban, tizenkét évesen a 200 méteres mellúszásban bronzérmet szerzett. A legidősebb érmes a svéd Oscar Swahn, aki 1920-ban, 72 éves és 280 napos korában ezüstérmet nyert futószarvas-lövészetben.
Az amerikai Ray Ewry nem mindennapi módon lett sportoló. Ötéves korában gyermekbénulásban betegedett meg, bár túlélte, de úgy tűnt, mind a két lába megbénul és egy egész életen át nyomorék marad. Ám Ewry nem adta fel, s hosszú, kemény edzések után, húszéves korában már úgy tudott járni, mint bárki más. A nyomorékból lett „gumiember” – hála lábai különösen erős izomzatának – győzött a helyből magas-, távol- és hármasugrásban. 1900-ban, 1904-ben, a nem hivatalos 1906-os játékokon és 1908-ban sikert sikerre halmozott, összesen tíz aranyérmet nyert.
Az egyesült államokbeli tornász, George Eyser 1904-ben hat érmet – három arany-, két ezüst- és egy bronzérmet – szerzett. Teljesítményének az a különlegessége, hogy Eyser egyik lába fából volt.

Érmes családok. Az olimpiai érmesek között sokan vannak, akik valamilyen családi kapcsolatban állnak egymással. Az érmes szülők és gyermekek közül ki kell emelnünk a német Keller család tagjait, akik gyeplabdában voltak eredményesek. A nagyapa, Erwin 1936-ban, fia, Varsten 1972-ben, az unoka, Andreas pedig 1984-ben, 1988-ban és 1992-ben szerzett érmet. A norvég Lunde család vitorlázásban tűnt ki. A nagyapa, Eugen 1924-ben, a fiú, Peder 1952-ben, az unoka, Peder Jr. 1960-ban és 1968-ban nyert érmet.
Sikeres olimpia résztvevő a magyar Bogen-Gerevich vívócsalád is. A nagyapa, Bogen Albert osztrák színekben 1912-ben ezüstérmet nyert, leánya, Bogen Erna 1932-ben harmadik lett. Bogen Erna feleségül ment Gerevich Aladárhoz, aki 1932-től 1960-ig hat olimpián 10 érmet szerzett. Fiuk, Gerevich Pál a kardcsapat tagjaként nyert bronzérmet 1972-ben és 1980-ban.
Az aranyos házaspárok egyik leghíresebbike a Zátopek házaspár. A Prágai Lokomotívnak becézett Emil Zátopek három olimpián indult, 1948-ban ötezer méteren második lett, a tízezer métert megnyerte, 1952-ben három aranyat szerzett: öt- és tízezer méteren, valamint maratoni futásban, 1956-ban maratoni futásban egy hatodik hellyel fejezte be olimpiai szereplését. Felesége, Dana Ingerova gerelyhajításban versenyzett: 1952-ben első, 1956-ban negyedik, 1960-ban második lett. Helsinkiben 1952. július 24-én szinte azonos órában nyert aranyat, mint a vele egy napon született férje, aki ötezren győzött.
Három magyar olimpiai bajnok gyermeke is aranyérmes lett: a kalapácsvető Németh Imre (1948) fia, Miklós gerelyhajításban (1976), a vízilabdázó Szívós István (1952, 1956) fia, István (1976), és a szintén vízilabdázó Homonnai Márton (1936) leánya, Szőke Kató úszásban (1952).
Az olimpiai érmesek csoportjában több mint száz testvérpárt találunk. A svéd Pettersson és az olasz Montano családban négy-négy testvér is érmes helyezést ért el.
Svédország 1948-ban olimpiai aranyérmes labdarúgócsapatában három testvér játszott: Knut, Bertil és Gunnar Nordahl.
Egy családon belül az olasz vívó Mangiarotti fivérek – Edoardo és Dario –, valamint az egykori NDK-s úszóházaspár, Kornelia Ender és Roland Matthes – akik utolsó olimpiai szereplésüket követően házasodtak össze – szerezték a legtöbb érmet, szám szerint tizenhatot.

Szupersztárok. Ilyen még soha nem volt. Mármint olyan fantasztikus teljesítmény, mint amire az amerikai úszócsillag, Mark Spitz a müncheni olimpián képes volt. A szupersztár hét számban – négy egyéniben és három váltóban – állt rajthoz, és mind a hétben világcsúccsal lett aranyérmes.
Az amerikai John Weismüller, az úszósport kiemelkedő alakja öt olimpiai aranyat nyert. Ő volt az első egy percen belüli 100 méteres gyorsúszó. Visszavonulása után Tarzanként dobogtatta meg a női szíveket. Weissmüller magyar állampolgárként született a Temesvár melletti Szabadfaluban, és szüleivel gyermekkorában vándorolt ki az Egyesült Államokba.

Furcsa győzelmek. Az 1908-as londoni olimpia a brit–amerikai rivalizálás jegyében zajlott. A 110 méteres gátfutás toronymagas amerikai esélyesével, Forrest Smithsonnal szemben azt a trükköt eszelték ki az angol rendezők, hogy a szám versenyét áthelyezték vasárnapra, gondolván, hogy a tengerentúli atléta nem fog rajthoz állni, mert vallása tiltja a vasárnapi versenyzést. Nagyot tévedtek. Smithson indult, de tiltakozása jeléül kezében a Bibliát szorongatva futotta végig a távot. Így is világcsúccsal (15,0) nyerte az aranyat.
Drámai pillanatokban bővelkedett a maratoni futás 1908-ban. Az olasz Dorando Pietri érkezett be elsőnek a pályára, de anynyira kimerülten, hogy több ízben összeesett és a cél előtt 30 méterrel már nem tudott felkelni. Közben az amerikai Hayes is feltűnt a stadion bejáratában. A nézők nagy buzdítása közben honfitársai lábra segítették Pietrit és végül a versenybíró – aki nem volt más, mint a híres detektív, Sherlock Holmes kalandjainak szerzője, Conan Doyle író – átvonszolta a célon. Idegen segítség igénybevétele miatt az olasz futót diszkvalifikálták. Kizárása ellenére mindenki őt ünnepelte, Alexandra királynétól aranyserleget kapott.
Az olimpiai birkózóversenyek során 1912-ben, az ezüstéremért folyó küzdelemben az észt Martin Klein a kötöttfogás 75 kilogrammos súlycsoportjában csak tizenegy óra negyven perces csatában tudta két vállra fektetni a finn Alfred Asikainent.

Híres bajnokok. Brit házi versenyt hozott 1920-ban a férfiak 1500 méteres síkfutása, az aranyérmet Albert Hill, az ezüstöt pedig Philip Baker vehette át. Utóbbit Philip Noel-Baker néven 1959-ben béke Nobel-díjjal tüntették ki, ezzel is elismerve azokat az erőfeszítéseit, amelyeket a brit alsóház képviselőjeként a megbékélésért és az általános leszerelésért tett. Az olimpiai érmesek közül ő az egyetlen, aki kiérdemelte a Nobel-díjat.
A görög Konstantin trónörökös, aki 1960-ban vitorlázásban, a sárkányhajó osztályban nyert olimpiai aranyérmet, 1964-től 1967-ig országának királya volt.
Benjamin Spock, az ismert amerikai gyerekgyógyász, akinek a Csecsemőgondozás, gyermeknevelés című könyve magyarul is megjelent 1924-ben, evezésben, nyolcasban szerzett aranyérmet.
A világhírű filmszínész, Bud Spencer 1956-ban a magyar–olasz vízilabda-mérkőzésen Pedersoli néven játszott Olaszország csapatában.

Magyar rekorderek. A magyar sport azzal büszkélkedhet, hogy az újkori olimpia legelső starthoz szólított versenyzője az egyes rajtszámot kapott Szokoly Alajos volt, aki a 100 méteres síkfutásban a harmadik helyen végzett.
Magyarország sportolói az újkori játékokon nyert 149 bajnoki címükkel a nemzetek lélekszám alapján számított rangsorában az első helyen állnak.
Tíz éremmel a vívó Gerevich Aladár és a tornász Keleti Ágnes a legeredményesebb magyar versenyző. Sportolóink közül a legtöbb egyéni olimpiai bajnokságot (ötöt) az úszó Egerszegi Krisztina nyerte.
Egerszegi Krisztina a legfiatalabb olimpiai bajnokunk: Szöulban, tizennégy éves és negyvennegy napos korában győzött a 200 méteres hátúszásban. Legidősebb bajnokunk Gerevich Aladár, ő ötvenéves és 179 napos volt, amikor 1960-ban diadalmaskodott a kardcsapat tagjaként.
Gyarmati Dezső nyolc olimpián vett részt, ötször játékosként (1948-tól 1964-ig), 1972-ben másodedzőként, 1976-ban és 1980-ban szövetségi kapitányként.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.