Másfél éven keresztül ingyenesen letölthető volt a Fotexnet Kft. internetes honlapján az egyik legismertebb magyar fantasyíró, Wayne Chapman regénye, A halál havában. A történet szépséghibája csupán az, hogy az 1990-ben megjelent és azóta négy kiadást is megélt népszerű mű szerzőpárosa, Gáspár András és Novák Csanád soha nem adott erre engedélyt a Várszegi Gábor tulajdonában lévő cégnek. A könyv elektronikus változata 2002 végén került föl az internetre, és ez év tavaszáig bárki ingyen és bérmentve letölthette azt. Több mint hatszázan éltek a lehetőséggel. A jogsértést talán a mai napig folytatta volna a internetes kereskedéssel foglalkozó Fotexnet, ha márciusban a szerzők véletlenül nem veszik észre a dolgot. Egyből betelefonáltak a szerkesztőségbe, ahol a munkatársak többször is elnézést kértek, és a regény másfél év után végül lekerült a világhálóról.
Immáron megbecsülhetetlen, hogy hány példányban kering az interneten a könyv, hiszen a rohamos terjedéshez az is elegendő, ha a hatszáz letöltő közül csupán néhányan hozzáférhetővé teszik a dokumentumot egy fájlcserélő program segítségével, vagy elküldik levélben ismerőseiknek, netán saját honlapjukra rakják föl. A halál havában egy hat könyvből álló sorozat első kötete, amelynek eddigi négy kiadása körülbelül hetvenezer példányban kelt el Magyarországon, de lefordították például cseh és lengyel nyelvre is. Népszerűségére jellemző, hogy a 90-es évek elején a hazai könyveladási lista ötödik helyén szerepelt. Műfaja fantasy, vagyis egy elképzelt világban játszódik meseszerű szereplőkkel. Olyan mese, amely inkább felnőtteknek szól, mint gyermekeknek. Gáspár András lapunknak elmondta: többször is személyesen próbált megegyezni a Fotexnet vezetőivel a kártérítésről, de azt tapasztalta, mintha nem lennének tisztában a szerzői jog fogalmával, ezért aztán a tárgyalások kudarcba fulladtak. Viszont elgondolkodtatónak nevezte, hogy miközben a Fotexnet az egyik élharcosa annak a multimédiás lobbinak, amely a szerzői jogok szentségére hivatkozva a magánszemélyek legapróbb jogsértését is megtorolná, addig magára nézve nem tartja kötelező érvényűnek a törvények betartását. Hozzátette: a hazai sajtóviszonyokra jellemző, hogy több médium foglalkozott volna a témával, de miután elhangzott a Fotex és Várszegi Gábor neve, mégis elzárkóztak előle.
A szerzőpáros a napokban a XII. kerületi rendőrkapitányságon tett feljelentést, és miután a nyomozás reményeik szerint alátámasztja majd, hogy bűncselekmény történt, polgári peres eljárást is indítanak, amelyben hárommillió forint kártérítést követelnek a Fotexnettől.
Porkoláb Péter, a Fotexnet ügyvezető igazgatója a Magyar Nemzetnek elismerte, hogy hibát követtek el, amikor a regényt föltették a honlapjukra, ugyanakkor azt is kijelentette, hogy véleményük szerint nem sértették meg Gáspár Andrásék szerzői jogait. Amennyiben azonban a bíróság a szerzőknek ad igazat, azt tudomásul veszik. Leszögezte: a dokumentumra egy olyan portálon bukkantak, amelyen ingyenesen terjeszthető programok találhatók, és azt gondolták, hogy a könyv is ilyen. – Nem tudhattuk, hogy illegálisan tették fel oda – fűzte hozzá. Elmondta: nem volt közvetlen bevételük a könyv letölthetővé tételéből, azzal csupán regisztrált felhasználóiknak akartak kedvezni. Porkoláb Péter közölte: az eset után sikerült egyezségre jutniuk a mű felhasználási jogát birtokló Inami Kft.-vel.
Lapunk megkereste az Inami jogi képviselőjét, akitől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a cég ügyvezetője jelenleg szabadságát tölti, és csak ő tudná megmondani, hogy született-e megállapodás a Fotexnettel. Gáspár András viszont elmondta: elutazása előtt beszélt az ügyvezetővel, aki határozottan állította, hogy semmiféle megállapodást nem kötöttek, csupán egy szerződéstervezetet készítettek, amelyet végül nem írtak alá a felek.
Tegyük hozzá, ha létezne is ilyen szerződés, visszamenőleges hatálya nem lenne, tehát a korábbi jogsértéseket nem tenné semmissé.
Szerettük volna megkérdezni az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület véleményét is az esetről, de ott – lekezelő hangnemben – csak annyit közöltek: szerzők és jogosulatlan felhasználók közötti vitákba nem szólnak bele…
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó