Fazekast doppingvétség miatt kizárták

Örültünk, ünnepeltük a magyar olimpiai küldöttség athéni negyedik aranyérmét, amelyet hétfőn este a diszkoszvető Fazekas Róbert nyert meg. Aztán tegnap délután a magyar atlétika tizenegyedik aranyára árnyék vetült, a hírügynökségek azt jelentették, a szombathelyi Haladás atlétája a doppingvizsgálaton az előírt 750 ml mintának csak a harmadát tudta produkálni, elhagyta a vizsgálat színhelyét, amivel vétett a szabályok ellen.

Kő András
2004. 08. 25. 20:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megdöbbentő hírrel kapcsolatban Molnár Zoltán, a magyar olimpiai küldöttség csapatvezetője közölte, tegnap délután értesítést kaptak a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól, hogy meghallgatásra beidézték a magyar atlétacsapat orvosát Fazekas Róberttel kapcsolatban. Gyulai István, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség főtitkára elmondta: információi szerint Fazekas Róbert a diszkoszvetés döntője után sajtótájékoztatón vett részt, majd az előírásnak megfelelően megjelent a stadionban lévő vizsgálati helyiségben. Az olimpiai bajnokot tüzetesen, megalázó módon vizsgálták át, mert Magyarországról olyan értesítést küldtek több nemzetközi szervezethez, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy a szombathelyi világklasszis atléták manipulálják a vizsgálati anyag leadását. A feljelentés miatt Fazekast az elmúlt fél évben több mint egy tucatszor ellenőrizték. A főtitkár elmondta még, ismeretei szerint Fazekas hajnali háromig tartózkodott a vizsgálati helyiségben, majd saját felelősségére távozott. Vad Dezső, a Magyar Olimpiai Bizottság szóvivője ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, a vizsgálatoknál jelenlévő dr. Pikó Károly figyelmeztette a diszkoszvetőt, hogy ennek következménye lehet.
Gyulai István megítélése szerint sportszerűtlen, rossz döntés lenne, ha az előírtnál kevesebb minta miatt Fazekas Róbert ügyét doppingvétségnek minősítenék a vizsgálati anyag elemzése nélkül, ami a kis mennyiség ellenére lehetséges. Dr. Kamuti Jenő, a NOB orvosi bizottságának tagja egyébként azt a nem hivatalos információt kapta, hogy Fazekas mintája negatív.
Délután még úgy tűnt, hogy a bonyolult üggyel kapcsolatban nem születik gyors döntés. A NOB végrehajtó bizottsága azonban még az esti eredményhirdetés előtt határozott: Fazekas Róbertet kizárták az olimpiáról, a nemzetközi szövetséget pedig arra utasították, hogy módosítsa a diszkoszvetés sorrendjét. Így az eredményhirdetésen a címvédő litván Alekna állhatott föl a dobogó felső fokára, a harmadik helyezett Kővágó Zoltán lett az ezüstérmes, az észt Tammert pedig a bronzérmes.
Fazekas ügye annyira rejtélyes, ellentmondásos, hogy még a magyar sport vezetői sem tudták azonnal kommentálni. Akármi is derüljön ki a következő napokban, jó lenne egyszer megtudni, ki volt az a honfitársunk, aki feljelentőlevelével ezt a gyanús esetet előidézte. Az is kérdés, hová és miért tűnt el Fazekas.

Központi hely az interjúszoba, ahol már nyugodtabb körülmények között jöhet a kérdés, mint a verseny után azonnal, a sportoló végre levegőt vehet. Mert nem egy esetben már akkor nyilatkoznia kell, amikor még híján van a gondolatnak. Vagy esetleg nem is akar beszélni. Válaszolnia azonban mindig kötelező, íratlan szabály ez. Aki nem teszi, pórul járhat.
Valamelyik neves szónok az emlékirataiban három tanácsot ad a kérdezettnek: 1. Legyen őszinte! 2. Legyen rövid! 3. Üljön le, úgy beszéljen!
Hogy mennyire őszinték a sztárok, nem tudható, de el kell fogadnunk, amit mondanak. Ami a rövidséget illeti: nem egyszer tőmondatokban fogalmaznak. Ugyanakkor visszafogottak. A pályán mutatott, olykor teátrális mozdulatoknak, gesztusoknak itt nyomuk sincs. És természetesen ülnek.
Hogy mi jellemzi a válaszokat? A győztesek az esetek többségében rosszul aludtak, életük álmának tekintették az olimpiai aranyérmet, és most sem hiszik el, hogy sikerült. Persze vannak eredeti és nagyon emberi megnyilvánulások is, de az a benyomásunk, hogy versenyezni könnyebb, mint nyilatkozni.
A válaszok célja különben sok esetben a meggyőzés. Nézzük csak! A 400 férfi síkon három amerikai állhatott fel az Olimpiai stadionban a dobogóra. A győztes Jeremy Wariner azt mondta: „Izgalmas verseny volt, a finis bámulatos.” Otis Harris, az ezüstérmes így beszélt: „Áldás az Istentől, és kiváltság volt ez a verseny. A legtöbbet adtam ki magamból. Büszkeséget érzek, remélem, az amerikaiak is büszkék ránk, hogy tisztára söpörtük az utat.” Derrick Brew, a bronzérmes így fejezte be: „Nagy siker, három amerikai érmes ugyanabban a versenyszámban! Nem tudom, volt-e már példa ilyesmire…”
A női hármasugrásban meglepetésre győztes kameruni Francoise Mbango Etone se él váratlan fordulatokkal: „Nagyon büszke vagyok, arra különösen, hogy afrikai rekordot állítottam fel. Erről a sikerről álmodtam. Két éve dolgozom edzővel, addig a nővérem segített a felkészülésben. Az érmemet fölajánlom Afrikának.” Hrisopiji Devetzi, a görög második helyezett: „Néhány centiméterrel maradtam csak le az aranyéremről, de nagyon boldog vagyok. Örök igazság: a siker mindig otthon a legédesebb!”

Deák Bárdos Mihályt figyelem a kötöttfogású birkózók 120 kilogrammos vetélkedésében. A finn Ahokas ellen meccsel. Kicsattan az erőtől, de a technikája sem megvetendő.
Bura-Kovács Andor, a Gellért Szálló Duna-termének kitűnő cigányprímása mesélte: „Sokan azt hiszik, gyerekjáték órákon át a hegedűt a vállon tartani. Semmiség – vélte Polyák Imre, birkózó, olimpiai bajnokunk is, én erre fogadást ajánlottam. Amennyiben egy órán át a vállán tudja tartani a hangszert, tízezer forintot fizetek neki. Polyák azonnal ráállt. Elkezdtük mérni az időt, a banda körbevette, az olimpia bajnok pedig erősen koncentrált, próbált laza lenni, próbált erős lenni, de a tizenötödik percben feladta.”
A birkózás – hasonlóan az ökölvíváshoz – nem nélkülözheti az erőt, a hegedűjáték a technikát, de az a birkózó, aki kizárólag erőből akar megoldani mindent, alulmarad. Az a prímás, aki csak a technikára épít, nem képtelen előcsalni érzelmeket.
Deák Bárdos az első mérkőzésén mintha tisztában lett volna ezzel, de aztán elfelejtette. Kár.
Az olasz férfi vízilabdacsapat szikrázó, kemény mérkőzésen 6-4-re kikap a házigazda görögöktől a B csoportban. Az olaszok játékosa, Carlo Silipo 4-4-es állásnál magából kikelve ordít a vízben, rá van írva az arcára, hogy nem válogat a káromkodások között. Még az olasz újságírók is csóválják a fejüket, ha a bíró értené, hogy a játékos mit mond, talán ki is állítaná. Talán.
Ha elfogadjuk az egykori sokszoros válogatott skót futballista, Dennis Law véleményét, hogy a káromkodás a a sport ipari nyelve, akkor Carlo Silipo felmenthető.
Ha elfogadjuk.
Szitkozódunk nyakra-főre a hitvilág szavaival, a testi funkciókkal, mások rokonaival, de vajon van-e a kifejezéseknek igazi tartalmuk?
Sokak szerint az a kérdés, hogy az adott drasztikus kitételnek
van-e funkciója vagy nincs. Ha nincs, el kell vetni, nem azért, mert durva, hanem mert nincs értelme. Ha van, üdvözlendő, nem azért, mert drasztikus, hanem azért, mert kifejező!
Na ja, a cél szentesíti az eszközt.



Rossz vicc. A görög rendőrök előállították Németh Rolandot, mert a 100 méteres síkfutás magyar középdöntőse az Olimpiai stadionban a diszkoszvetés hétfői fináléja után letolta a nadrágját. Szemtanúk szerint az Európa-bajnoki negyedik Németh a hétfői versenyek végén futott be két ismerősével, egy nővel és egy férfival a pályára. Ekkor már a nézők elmentek. A sprinter viccelődött a diszkoszvető körnél, majd állítólag letolta a nadrágját, egyik társa pedig ezt filmre vette. A futót elvitték a rendőrök, egy óráig tartották bent, majd figyelmeztetéssel elengedték. (MTI)



Kenyai siker. A férfi akadályfutás döntőjében hármas kenyai siker született, a világbajnoki ezüstérmes Ezekiel Kemboi 8:05,81 perccel győzött, megelőzve Kiprutót és Koecht. Drámai fordulatot hozott a női 100 m gát fináléja, a kanadai világbajnok Felecien az első gátban bukott, emiatt az orosz Sevcsenkó is kiesett, s így az esélytelen amerikai Hayes nyert. A német Marita Koch 19 éves világcsúcsa (47,60) nem forgott veszélyben a női 400 m döntőjében, amelyben a bahamai Wiliams-Darling 49,42 másodperccel győzött. A tízpróbázó Zsivótzky Attilának a hatodik szám, a 110 méteres gátfutás is jól sikerült, futamában a harmadik helyen ért célba 14.95 mp-cel, ezért 856 pontot kapott, s 5150 ponttal várja a folytatást. A magyar csúcstartó diszkoszvetésben 45,62 méteres eredményt ért el, rúddal 470 centimétert ugrott, s így nyolc szám után összesítésben 6749 ponttal a tizedik helyen állt. Az amerikai világbajnok Tom Pappas a nyolcadik szám, a rúdugrás közben sérülés miatt feladta a tízpróbát. Zsivótzky gerelyhajítása is jól sikerült, 63,45 méteres eredményével feljött a hatodik helyre. Pauer Géza remek teljesítménnyel bejutott a férfi 200 méteres síkfutás középfutamába. A magyar bajnok 21,02 mp-es idővel negyedik ért célba. Ugyan este sikerült javítania, 20,90-nel hatodik lett, de kiesett. Kellemetlen meglepetésre Varga Judit a várakozásoktól elmaradva nem jutott az 1500 méter elődöntőjébe, mert futamában 4:09.36 perces idővel csak 12. lett. A távolugró Märgl Tamás messze elmaradva a 810 cm-es selejtezőszinttől, 738-tal csak a 38. helyen végzett.



Kézfogás
A kézfogás nem egyenlő azzal, hogy fogják a kezed. A kézfogás gesztus, a kéz a kézben azt jelenti, hogy egyedül reménytelen, de legalábbis együtt könnyebb. A kézfogás szokás, néha megmosolyogtató hagyomány, de ha fogják a kezünket, nem lehetünk nevetségesek.
Melbourne-ben, 1956-ban, az olimpián az öttusázó Benedek Gábor azzal az ötlettel állt elő, hogy a szovjet tankok november negyedikei, magyarországi bevonulása, a forradalom leverése miatt ne fogjanak kezet a szovjet sportolókkal. A javaslatot többen megfogadták, a szovjet versenyzők meg nem értették, mi történt a magyarokkal. Nem is érthették, mert nem tájékoztatta őket a hruscsovi döntésről a legfelsőbb sportvezetés. Benedeknek persze később, már odahaza, sok kellemetlensége származott abból, hogy a tiltakozásnak ezt a formáját választotta.
A kéz sokféle öröm kifejezője az olimpián. Az egyik gratulál, a másik tapsol, a harmadik biztat, a negyedik megsimogat, az ötödik megveregeti a vállad, a hatodik integet, a hetedik a levegőbe öklöz, a nyolcadik csókot dob, a kilencedik a földet veri, a tizedik…, nos a tizedik – mint az etióp Defar Mesereté, az ötezer méteren győztes futónőé – keresztet vet mindjárt azután, hogy átért a célvonalon.
A hit jutalma is, hogy bekövetkezik, amiben reménykedünk.
A kézfogás már csak ráadás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.