Fortus-ügy: nem találják Sáska László támadóját

Nem találták meg a tettest, ezért a BRFK lezárta a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt egykori üzlettársa, Sáska László ellen tavaly decemberben elkövetett fegyveres merénylet nyomozását. Az olajkereskedelemmel foglalkozó Fortus Rt. vezérigazgatóját fővárosi háza előtt egy ismeretlen hat lövéssel megsebesítette.

2004. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sáska László lapunknak elmondta: azóta sem tudja, ki lehetett a támadója. Szerinte tévedés volt, mert még tavaly októberben egy külföldi útján elveszítette iratait, és elképzelhető, hogy azzal valaki visszaélt. Üzleti vagy magánéleti ellenlábasáról nem tudott beszámolni a rendőrségnek. Cégének nincsenek és nem is voltak tetemes tartozásai, sőt éppen a Fortusnak vannak kintlévőségei. A tavalyi hírekkel ellentétben orosz üzleti partnerei leszámolásától sem kellett tartania. A miniszterelnök-jelölt cége és a villamos művek 1997 tavaszán adta el a céget Sáskának és más társaságoknak.
A vezérigazgató elmondta: ez Gyurcsány személyes döntése volt. Azt határozottan cáfolta, hogy Gyurcsánnyal való személyes konfliktusuk vezetett az elváláshoz, sőt – miként állította – korrekt módon egyeztek meg. Sáska László hozzátette: az üzlet megkötése után megszakadt a kapcsolata a politikussal.
*
Mint azt korábban közöltük, tavaly december elsején, XVII. kerületi háza előtt hat lövéssel súlyosan megsebesítették az olajkereskedelemmel foglalkozó Fortus Rt. 42 éves vezérigazgatóját, Sáska Lászlót. Az áldozat és a szomszédok vallomásai alapján néhány nap múlva megállapították: egy 25-30 év körüli férfi lejárt szórólapokat dobált be a postaládákba a bűntény idején, így vélhetőleg köze lehet az esethez. Stumpf Ferenc, a BRFK életvédelmi alosztályának rendőr őrnagya elmondta: a nyomozást felfüggesztették, mert a tettest nem találták meg. A szórólapterjesztő vélhetőleg a figyelőember lehetett, de őt is hiába keresték. Mint ahogy a bűncselekmény indítékát is homály fedi – állította az alosztályvezető. Pedig feltérképezték Sáska László üzleti és magánéleti kapcsolatait, sőt még a helyi bűnözői köröket is ellenőrizték. De sehol sem leltek értékelhető adatra, s a fegyver sem került elő. Azt is megállapították, hogy Sáska
a cége révén nem állt kapcsolatban politikai körökkel. Egyvalami viszont biztos: Sáska Lászlót meg akarták ölni – jelentette ki Stumpf Ferenc.
A Fortus Rt.-t 1995-ben közösen alapította a Magyar Villamos Művek és a miniszterelnök-jelölt Gyurcsány Ferenc cége, az Altus Rt. 11 és 9 millió forintos tőkével. A társaság az energiacég kőolajtárolóinak működtetésére jött létre. A megsebesített férfi 1996-ban lett a Fortus vezérigazgatója, ahol akkoriban felügyelőbizottsági tag volt Gyurcsány is, de a sportminiszter cége és a villamosművek 1997 tavaszán kiszállt a társaságból. A VPOP vizsgálta a társaság 1996 és 1998 közötti tevékenységét az olajkereskedelemmel foglalkozó ETL Rt. elleni eljárásban. A Népszabadság értesülései szerint közös befektetői és működtetői érdekcsoportot találtak az ETL és a Fortus hátterében.
Ismeretes: 1998-ban a vámőrség az ETL ellen jövedékiadó-csalás miatt eljárást indított. Kiderült, hogy az illegális olajügyekben érintett ismeretlen személyek és cégek visszaéltek a Fortus nevével, számláival és banki bizonylataival.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.