Katonai terepjárók beszerzéséről több mint egy évvel ezelőtt írt alá a Rába Jármű Kft.-vel a keretszerződést a Honvédelmi Minisztérium (HM), így a cég tizenöt évre „udvari szállítójává” vált a honvédségnek. Az állam a tervek szerint összesen 230 milliárd forintot költ közel tízezer katonai jármű beszerzésére, és ezek nagy részét, csaknem nyolcezer terepjárót, a Rábától kívánják megvásárolni. Ebből azonban tavaly csupán hatvan eszközt vettek meg nettó másfél milliárd forintért, az idei évre pedig mindössze kilencven terepjáró teherautóról kötöttek kiegészítő megállapodást nettó 3,4 milliárd forint értékben.
Bese Ferenctől, a HM biztonsági, beszerzési és beruházási hivatalának vezérigazgatójától megtudtuk, hogy az előző két évben valóban csupán közel ötmilliárd forint jutott terepjárókra, a vezető azonban nem tudott válaszolni arra a kérdésünkre, hogy milyen mértékben bővülhetnek a járművásárlások a következő években.
A beszerzési hivatal vezetője lapunknak elmondta azt is: a norvég Kongsberg nevű cég nemrég ideiglenes engedélyt kapott a magyar rejtjelfelügyelettől azokra a HM által szoftverhibásnak minősített katonai rádiókra, amelyekről 36 milliárd forint értékben kötöttek keretszerződést. Ezek azonban még mindig őrzött polgári raktárakban vannak, mert a HM egyetlen eszközt sem vesz át az év végéig, amikor a rádiók megkaphatják a hatóságtól a végleges engedélyt. A szaktárca egyébként tíz év alatt több mint százmilliárd forintot kíván költeni további híradás-technikai eszközökre, de információink szerint a HM gazdasági tervező hivatalának javaslatára tizenöt százalékkal csökkenthetik az erre szánt öszszegeket, és módosíthatják a híradóprogram végrehajtásának határidejét is.
– A katonai terepjárókra nincs kvóta, azokból „az anyagi lehetőségekhez és az igényekhez igazítva” vásárol minden évben a minisztérium – közölte Matyuc Péter, a HM kommunikációs főigazgatója. Tájékoztatása szerint eddig egyetlen katonai rádiót sem vett át a HM, mert a gyártó Kongsberg eszközeinek műszaki gondjai miatt egyelőre nem tudják, hogy milyen berendezéseket vásárolhatnak meg, és mennyiért. Hozzátette: a további híradás-technikai eszközök beszerzési költségei azért bizonytalanok, mert azokra még nem írtak ki közbeszerzési pályázatot.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő