Orosz kötöttárusokat zsarolt Pesten a maffia

Bűnszövetkezetben elkövetett zsarolás és más bűncselekmények miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda vádemelést javasol a magyarországi orosz–ukrán maffia egyik vezetőjének mondott Mikhail Girin, valamint négy társa ellen. A külföldi csoport orosz kereskedőktől éveken át védelmi pénzt szedett. Az ügyben számos tanú nem mert vallomást tenni, ennek ellenére a gyanúsítottak szabadlábon védekezhetnek.

2004. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A korábban lezárt, de 2002-ben újraindult nyomozás adatai szerint Mikhail Girin és társai a fővárosi Garay téren, kötöttárukat Moszkvába szállító orosz kereskedőktől éveken át védelmi pénzt szedtek – nyilatkozta lapunknak Szaniszló Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda őrnagya. Összesen
17 500 dollár jogtalan haszonra tettek szert, de a feltételezhető kárérték legalább 200 ezer dollárra tehető. Négy éve egy orosz szállítmányozó bejelentést tett a rendőrségen. Akkor a kerületi kapitányság lezárta a nyomozást, de két évvel ezelőtt újraindult az ügy, mert kiderült, hogy a zsarolások mögött a magyarországi orosz–ukrán maffia egyik vezére, Mikhail Girin és csapata áll – mondta az őrnagy.
A kötöttárusok a Tisza expresszvonaton helyezték el bálás áruikat, amelyek biztonságos Moszkvába jutására – pénz ellenében – a kalauzok ügyeltek. De voltak olyanok is, akik kamionost bíztak meg a moszkvai fuvarral. Girinék azonban rátelepedtek a szállításra. Azzal fenyegették meg a kötöttárusokat, ha nem fizetnek védelmi pénzt, nem jut el az áru az orosz fővárosba. A fuvarosokat pedig erőszakkal kiszorították az üzletből: egyikük kamionjába fegyvereket és kábítószert rejtettek, majd értesítették a rendőrséget.
Az ügyben tizenegy megzsarolt vállalkozó tett tanúvallomást. Két kereskedőt az orosz rendőrség Moszkvában hallgatott ki, de nem nyilatkoztak, mert féltek Girinék bosszújától. Szaniszló Attila megjegyezte: a bűnszervezet főhadiszállása az egykori Conti Car, jelenleg a Lorinser nevet viselő autószalon volt, a védelmi pénzt ide kellett bevinniük a megzsaroltaknak. Aki nem fizetett, azt az autószalonban „bírták jobb belátásra”.
Mikhail Girin védője, Szabó Gyula lapunknak elmondta: ügyfele nevetségesnek tartja a gyanúsítást, s tagadta a bűncselekmény elkövetését. A rendőrség előtt igazolta, hogy Ukrajnában több üzleti vállalkozásából származó jövedelme van, Magyarországon pedig egy autójavító cégben is érdekelt. Ezért elfogadhatatlannak tartja a rendőrség feltételezését, miszerint majdnem tíz éven keresztül zsarolt volna számára ismeretlen embereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.