Bújtatott támogatás gyanúja

Milliárdos többletkiadást jelenthet az állami költségvetésnek, hogy a Honvédelmi Minisztérium rendszerint egy vagyonkezelő céget iktat be közvetítőként a megrendelő és a szolgáltatást végző cég közé a beszerzéseinél – állítják pénzügyi szakértők. A szaktárca részvénytársasága egyelőre nem nyilatkozik.

2004. 09. 18. 19:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötvenmilliárd forintnál is több árbevételre tett szert állami feladatok ellátásából a Honvédelmi Minisztérium (HM) tulajdonában lévő, de önállóan gazdálkodó HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Rt. az elmúlt két évben – tudta meg lapunk. Ez alapján megállapítható, hogy a kereskedelemben szokásos legalacsonyabb, kétszázalékos közvetítői jutalékkal számolva is, a HM-nek évente több mint félmilliárd forintjába kerülhetett, hogy a társaságot bevonta a beszerzési folyamatokba.
Egy pénzügyi elemzés szerint azonban a társaság beszerzésekben betöltött szervező, bonyolító szerepének hasznossága kétséges, mivel nem rendelkezik lényeges termelői, szolgáltatói, illetve hadi- kapacitással, a vele kötött szerződésekben megjelölt tevékenységeket pedig alvállalkozók bevonásával végezteti. A legtöbb esetben az rt. egyáltalán nem vállal szerepet a feladatok ellátásában, azt az általa kiválasztott kisebb cégekre bízza. A társaság egyik alvállalkozójának referenciájából például kiderül, hogy az utóbbi két évben kizárólag a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Rt. megbízása alapján végzett karbantartó, vagyonkezelő és építési munkákat a honvédség számára, közel hárommilliárd forint értékben. Ezzel a beszerzési gyakorlattal a szakértők szerint valójában bújtatott költségvetési támogatást nyújtanak az rt.-nek.
A társaság működésének pénzügyi feltételeit ugyanis a beszerzések révén a Honvédelmi Minisztérium fejezeti költségvetése biztosítja, pedig a társaság hivatalosan és kimutatható módon nem részesül költségvetési támogatásban. Katonai források szerint az említett cég igazi feladata az lehet, hogy a pályáztatón, a megbízón és a hivatalos szerveken kívül senki ne ismerhesse meg az egyes beszerzések részleteit, hiszen egy önállóan gazdálkodó társaság szerződései üzleti titoknak számítanak. A honvédelmi tárca így akár komolyabb pályáztatás nélkül is közpénzeket fizethet ki az általa kiválasztott vállalkozásoknak.
A vagyonkezelő cég adózás előtti eredménye 2002-ben 216, 2003-ban pedig 124,2 millió forint volt, de ez a következő években jelentősen növekedhet, hiszen október közepétől a társaságon keresztül, alvállalkozókkal végeztetik majd a laktanyák őrzés-védelmi és takarítási feladatait.
Schieber József, a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Rt. szóvivője lapunknak igazgatói utasításra egyelőre csak annyit nyilatkozhatott, hogy a laktanyák őrzésére már kiválasztották az alvállalkozókat, a takarítási munkákra a laktanyák felmérése után szerződnek magáncégekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.