Érvénytelen a kommunista ifjúsági szervezetek ajándékozási szerződése, a csillebérci úttörőtábor 46 hektáros területe a jogerős ítélet szerint nem a Magyar Úttörők Szövetségének (MÚSZ) tulajdona, de a szerződés érvénytelenségének jogkövetkezményeit még vizsgálni kell – derült ki a polgári peres ügy tegnapi tárgyalásán. A tábor ügyében 2000 júliusában nyújtotta be a keresetet a magyar állam nevében eljáró Kincstári Vagyoni Igazgatóság, valamint a Deutsch Tamás (Fidesz) vezette Ifjúsági és Sportminisztérium, majd 2003-ban a fővárosi XII. kerületi önkormányzat. A 2002-es kormányváltás után a Jánosi György (MSZP) által irányított kibővített profilú ifjúsági tárca nem lépett vissza a pertől.
A felperesek azt kérték a bíróságtól, hogy mondja ki: az ingatlan tulajdonosa az állam, a MÚSZ jogtalanul használja azt. Ismert: február 25-én a Fővárosi Bíróság első fokon érvénytelennek nyilvánította a csillebérci gyermektábor elajándékozásáról szóló 1989-es szerződést. A bíróság egyetértett a felperesek álláspontjával, mely szerint ugyanazon a napon, 1989. június 27-én két ajándékozási szerződéssel a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) és a Demokratikus Ifjúsági Szövetség (Demisz) az úttörőszövetségnek juttatta az ingatlanokat, ekkor azonban a KISZ már nem létezett, ugyanis április 22-én, utolsó kongresszusán jogutód nélkül megszűnt, és megalakult a Demisz, melynek alelnöke akkor Gyurcsány Ferenc jelenlegi sportminiszter, miniszterelnök-jelölt volt.
*
Az új szervezet tehát jogosultság nélkül nem ajándékozhatott úttörőtábort, ahogyan a hónapokkal korábban már feloszlott KISZ sem. A MÚSZ jogi képviselője alperesként azzal érvelt, hogy a KISZ a szerződés időpontjában még jogalany volt, mert a megszűnésről szóló bírósági határozatot csak később vették kézhez, így addig létezett a szervezet, de ezt a véleményt nem osztotta a bíróság.
A tegnapi jogerős döntés hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság egyéb rendelkezéseit, így azt is, melyben a grémium az eredeti állapot helyreállításáról, az ingatlannak a magyar állam tulajdonába vételéről döntött, és új eljárásra kötelezte a testületet. A bíróság szerint a szerződés érvénytelenítésének jogkövetkezményei további vizsgálatra szorulnak az új eljárás egy másik szakaszában.
Ismert: Rácz Péter (fotónkon jobbra), a MÚSZ elnöke 1999 márciusában 15 millió forintért adta el a tábor részét képező, mintegy 200 négyzetméter össz-lakóterületű, kétszintes vadászházat, a hozzá tartozó három, 37 négyzetméteres garázzsal és a körülötte lévő telekkel együtt a Bau-bérc Kft.-nek. A táborból így összesen 2694 négyzetmétert hasítottak ki, a kft. pedig röviddel később Rácz unokatestvérének résztulajdonába került. Az ügylet nyomán Rácz Péter és ingatlanszakértője ellen büntetőeljárás indult, melynek bírósági tárgyalása október 6-án folytatódik.
– Egyértelműen azt mondta ki a bíróság, hogy a MÚSZ törvényellenesen jutott hozzá és törvényellenesen birtokolja a csillebérci gyermektábort, vagyis annak csak egyetlenegy jogos tulajdonosa lehet: a magyar állam – nyilatkozta az ítélettel kapcsolatban Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Kiemelte: a sors furcsa fintora, hogy éppen annak a Gyurcsány Ferencnek a kormánya kapja majd vissza az ingatlant, aki Demisz-vezetőként részt vett annak törvényellenes átjátszásában. Rogán Antal felszólította a miniszterelnök-jelöltet, adja úttörő becsületszavát, hogy az elkövetkező hónapokban, legkésőbb egy éven belül visszaszerzi az ingatlant jogos tulajdonosainak, a magyar államnak és a magyar gyermekeknek. – Az igazság győzedelmeskedett a kétes értékű privatizáció felett – összegezte a történteket az ellenzéki politikus.
Rácz Péter szerint a bíróság csupán azt mondta ki, hogy az ajándékozási szerződések érvénytelenek, ugyanakkor a terület tulajdonjogáról még nem rendelkezett. Úgy vélte, Rogán Antal összekeveri saját véleményét a jogi helyzettel. – A rendszerváltás hajnalán, bizonytalan jogi helyzetben született dokumentumokat nem törvényellenesnek, hanem érvénytelennek minősítette a bíróság – fogalmazott Rácz, hozzátéve: az úttörőszövetség jóhiszemű harmadik fél volt.
Zuschlag János, az MSZP-frakció ifjúsági és sport munkacsoportjának vezetője közleményében azt írja, hogy tudomásul veszik a Fővárosi Ítélőtábla döntését, de sajnálatosnak tartják, hogy a Fidesz politikai bosszúhadjáratának martalékává vált a csillebérci úttörőtábor. A Fidesz terve „végül is sikerült, ezáltal évekkel késleltetik a tábor jogi helyzetének rendezését, ami alapja lenne a tábor teljes felújításának, hogy egy, a korosztály céljait jól szolgáló üdülőtábor létesüljön” – írta a politikus.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó