Fegyverek érkeztek Szerbiából hazánkba

Előzetes letartóztatásba helyezte tegnap a Kecskeméti Városi Bíróság az alvilági körökben jól ismert egykori autókereskedés, a Conti-Car egyik tulajdonosát, R. Lászlót, valamint négy társát, köztük két szerb-montenegrói állampolgárt. A Nemzeti Nyomozó Iroda szerint kiterjedt fegyvercsempész-hálózatot működtettek.

2004. 09. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Szenvedi Zoltán
Kommandósok csaptak le tegnap hajnalban Budapesten és Veszprémben az Energol-ügy ötödrendű vádlottjára, az egykor hírhedt Conti-Car autókereskedelmi cég egyik tulajdonosára, R. Lászlóra, valamint négy társára – tudta meg a Magyar Nemzet.
A Nemzeti Nyomozó Iroda a társaságot fegyvercsempészettel gyanúsítja. A nyomozók szerint a szervezést és értékesítést végző R. László, valamint M. Richárd és M. Péter egy kiterjedt hálózatot működtettek: Szerbiából fegyvereket és éleslőszereket csempésztek Magyarországra.
A gyanúsítottak között két szerb-montenegrói állampolgár is van, akik a külföldi beszerzéseket intézték. Az öt férfit tegnap délután négy órára kiemelt rendőri biztosítás mellett a Kecskeméti Városi Bíróság elé állították, ahol mindanynyiukat előzetes letartóztatásba helyezték. A bírói meghallgatás este hét óra körül félbeszakadt, amikor M. Richárd rosszul lett, és a férfit a megyei kórházba szállították.
Információinkat a Nemzeti Nyomozó Iroda illetékese nem kívánta kommentálni, arra hivatkozva, hogy ma sajtótájékoztatón ismertetik az ügy részleteit. Lapunk azonban megtudta, hogy a nyomozás még a nyár elején kezdődött, s a titkosszolgálati eszközök segítségével begyűjtött adatok alapján augusztus 4-én, a déli órákban kommandósok csaptak le Kecskeméten a banda „szállítóira”. A városban lévő Auchan áruház melletti benzinkútnál egy pécsi és két budapesti férfit vettek őrizetbe, akiknek a kocsijában négy pisztolyt, két géppisztolyt és csaknem száz lőszert foglaltak le. A gyanúsítottakat a Kecskeméti Városi Bíróság előzetes letartóztatásba helyezte.
A társaság neve egyébként egy fővárosi zsarolási ügyben is felmerült, amelyben egyelőre csupán M. Richárdot gyanúsították meg. Valószínű, hogy az ügyet a BRFK hamarosan átadja a Nemzeti Nyomozó Irodának, s egyesítik a fegyvercsempészet miatti eljárással.
Bölcskei Zsolt ügyvéd lapunkat úgy tájékoztatta: ügyfelét, M. Pétert kihallgatták, a nyomozók kérdéseire válaszolt, de a bűncselekmény elkövetését nem ismerte el, sőt a gyanúsítás ellen panasszal élt. A másik két magyar gyanúsított, R. László és M. Richárd jogi képviselője, Novák Péter is úgy nyilatkozott, hogy védencei nem követték el a bűncseleményt.



Engedély kell a flóbertekre is. Szeptember 3-tól engedélykötelessé vált a flóbert lőfegyverek tartása az uniós jogharmonizáció miatt megalkotott törvény végrehajtását szabályozó kormányrendelettel. Ezentúl nem kell engedély a lég-, gáz- és riasztófegyverekre, mivel azok az Európai Unió értelmezése szerint nem minősülnek „tűzfegyvernek”. Mostantól többek között a rendőröknek is igazolniuk kell a fegyverhasználat célját, ráadásul a tartási engedély érvényességének lejárta előtt legalább 30 nappal kérelmezni kell annak meghoszszabbítását. Az új jogszabály nemcsak vagyon-, hanem személyvédelmi feladatokra is elismeri a lőfegyverhasználatot. (P. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.