Gyanús ingatlanvásárlás

Százmillió forinttal a piaci értéke felett vásárolt meg az SZDSZ-es Wittinghoff Tamás vezette budaörsi önkormányzat egy ingatlant tavaly decemberben – derült ki a lapunk birtokába került dokumentumokból. A gyanús gyorsasággal meghozott döntés előtt nem mérték fel a terület szennyezettségét, és ingatlanbecslést sem rendeltek el. Ennek ellenére a szabad demokrata városvezető csaknem kilencmillió forint jutalmat vett fel tavaly, így jobban keres, mint párttársa, Demszky Gábor főpolgármester.

2004. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több gyanús körülményre derül fény a szabad demokrata vezetésű budaörsi önkormányzat egy tavalyi ingatlanvásárlásával kapcsolatban. A Hosszúréti-patak melletti tízhektáros területet tavaly december 29-én vásárolta meg a város a Gellérthegy Ingatlan Befektetési Alap II-től 495 millió forintért. Ugyanakkor az eladó egy hónappal korábban még 400 millió forintért jutott hozzá ugyanehhez a területhez a Sasad Szövetkezeti Rt.-től. Tény, hogy az egy hónap alatt nem történt olyan esemény, amely a kamaraerdei ingatlan értékét növelte volna. A városvezetés pedig nem vette a fáradságot, hogy ingatlanbecslést végeztessen.
Wittinghoff Tamás polgármester korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy nagyon jó üzletet kötöttek, ráadásul jelképes összegért, hárommillió forintért hozzájutottak egy közel háromhektáros törökbálinti ingatlanhoz is a szennyvíztelep mellett. Ezzel szemben Nagy Tamás, az ellenzéki Szövetség Budaörsért képviselőcsoportjának vezetője komolytalannak nevezte, hogy ezt a ráadásként megkapott, lápos, mocsaras, jelenlegi állapotában használhatatlan területet ünnepli a szabad demokrata városvezető. Hozzátette: egyre nyilvánvalóbb, hogy az országban egyedülálló SZDSZ–MIÉP–MSZP „szivárványkoalíció” által vezetett város rossz üzletet csinált, és a korábban illegális szemétlerakóként funkcionáló terület szükségszerű rekultiválásával együtt több száz millió forintos többletkiadása lesz Budaörsnek.
Kíváncsiak voltunk, hogy Wittinghoff Tamás az újabb fejlemények tükrében is jó üzletnek tartja-e az ingatlan megvételét. A polgármester lapunkkal közölte: a terület több mint felének rekultiválása megtörtént, összesen 1200 köbméter hulladékot szállítottak el, azonban a szakértői jelentés szerint környezetvédelmi beavatkozás nem indokolt. Hozzátette: a környezetben lévő 35-40 ezer forintos négyzetméterenkénti ár helyett kevesebb mint ötezer forintért jutottak hozzá a területhez, amelyen a lakosságot kiszolgáló rekreációs célú fejlesztést tervez a város vezetése. Wittinghoff Tamás szerint azért nem volt érdemes ingatlanbecslésre pénzt költeni, mivel a terület piaci értéke tízszerese a vételárnak. Megjegyezte még azt is, hogy a budaörsi önkormányzat az elmúlt csaknem másfél évtizedben milliárdos nagyságrendű bevételhez jutott úgy, hogy közben a tulajdonában lévő területek jelentősen növekedtek.
Információink szerint napokon belül a képviselő-testület elé kerül a terület szennyezettségét vizsgáló környezetvédelmi jelentés, amely az önkormányzat megrendelésére készült. A lapunk birtokába került elemzés szerint a „terület nagy része érintetlen, vadregényes patakpart, értékes és védett növény- és állatfajokkal. Itt részletesebb vizsgálatok esetén sem valószínű szennyeződés feltárása. A Kolozsvári utca mentén és a korábbi lerakó helyén azonban részletesebb vizsgálatok során, illetve munkagödrökből kerülhetnek elő lokálisan szennyezett gócok.”
Érdekes egybeesések figyelhetők meg a terület korábbi tulajdonosai között. Az ingatlant 2003. november 28-ig az a Sasad Rt. birtokolta, amelynek a baloldallal jó kapcsolatokat ápoló Kovács Gábor Bankár Holding Rt.-je a kilencvenszázalékos tulajdonosa. A Sasad felügyelőbizottságában feltűnik Suchman Tamás neve, aki a Horn-kormány privatizációs minisztere volt. A cégbírósági adatokból az is kitűnik, hogy a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium közelmúltban lemondott közigazgatási államtitkára, Réthy Imre volt a cég vezérigazgatója 1997 és 2001 között. A Sasadtól a terület a Gellérthegy Ingatlan Befektetési Alap II-höz került, amelynek nevében a Hermes Befektetési Alapkezelő Rt. igazgatóságának elnöke, Antal Ernő írta alá a szerződést. Ez annyiból érdekes, hogy korábban az Antal Ernő által alapított Edir Ingatlanforgalmazó Kft. volt a Sasad százszázalékos tulajdonosa. Ráadásul a Hermes felügyelőbizottságának tagja a Sasad többségi tulajdonosaként megismert Kovács Gábor is.
A Hermes egyik vezetője lapunknak nem kommentálta az említett cégek tulajdonosi körének átfedéseit. Az ingatlan eladásáról azonban elmondta: nem lehet azt mondani, hogy egy hónap alatt százmillió forint haszonnal adtak volna túl az ingatlanon, hiszen a vételárat öt évre lebontott részletekben kapják meg, igaz, ehhez még a kamatok is hozzáadódnak. Hangsúlyozta: csak öt év múlva derül ki, hogy megérte-e eladni a területet.
Emlékezetes: az előnytelen ingatlanvásárlást csak Lévay Ernő MIÉP-es alpolgármester szavazatával sikerült keresztülerőszakolni a képviselő-testületen 12-10 arányban. Lévay a lapunkhoz eljuttatott állásfoglalásában azt írja: azért szavazta meg az ingatlanvásárlást, mert MIÉP-tagként fontosnak tartotta, hogy a magyar föld magyar tulajdonban maradjon, így az ne válhasson spekuláció tárgyává. Ráadásul az itt élők régi kívánsága volt, hogy a lakóövezetet valamilyen módon, lehetőleg zöldövezet kialakításával elválasszák az ipari-kereskedelmi övezettől. Ligetes-erdős patakpartot, kerékpárutat, játszóteret, sportpályát, pihenőhelyeket terveznek ide építeni, vagyis jövendőbeli funkciója az lesz, amire a természet mindig is szánta – fűzte hozzá az alpolgármester.
Azonban nemcsak a terület megvásárlásakor szavazott a szocialista–szabad demokrata többséggel Lévay Ernő, hanem akkor is az „igen” gombot nyomta meg, amikor az SZDSZ-es polgármester jutalmazásáról volt szó. Mint arról korábban beszámoltunk, Wittinghoff Tamás tavaly kilencmillió forint prémiumot vett fel, így az elmúlt másfél esztendőben több mint 24 millió forintot vihetett haza. Ezzel még a horvátországi luxusnyaralót vásárló párttársát, Demszky Gábor főpolgármestert is megelőzte.
Lévay Ernő szavazata megtérült, hiszen tavaly július elsejétől 485 ezer forintra emelkedett az ő fizetése is, amihez hozzájön még a húszszázalékos költségtérítés, továbbá Nagy György szocialista alpolgármesterrel együtt egész évre kétszer hat havi jutalmat is kapott. Eközben Wittinghoff fizetése 526 ezer forintra dagadt, amihez harmincszázalékos költségtérítés és 16 ezer forintnyi nyelvpótlék társul. A polgármester és az alpolgármesterek már az idén is megkapták első félévi jutalmukat, ami hathavi munkabérüknek felel meg. Lévay Ernő a polgármester jutalmazásának megszavazását azzal indokolta, hogy egy 11 milliárdos költségvetésű város vezetőire fokozott felelősség és munka hárul. Közleményében azt is írja: „Az alpolgármesterek tevékenysége fölött a polgármester gyakorolja a munkáltatói jogokat.” A valóságban azonban Lévay Ernő a MIÉP szavazóinak és a budaörsi közgyűlésnek tartozik köszönettel állásáért, nem pedig a szabad demokrata Wittinghoff Tamásnak. Emlékezetes, Budaörs polgármestere a miniszterelnök előterjesztésére a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjének polgári tagozatát vehette át augusztus 20-án.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.