Több mint egymilliárd forintos kártérítési pert bukott el első fokon az SZDSZ-es Wittinghoff Tamás vezette budaörsi polgármesteri hivatal a közelmúltban, mivel nem bírált el időben egy elvi építési engedély iránti kérelmet – tudta meg lapunk. A Kiss Elemér volt kancelláriaminiszter által képviselt felperes, az Atro Befektetési Kft. egymilliárd forintos kárigényt jelentett be, amelyhez azonban hozzáadódnak majd a jogerős ítéletig számított késedelmi kamatok és a perköltség is. A Pest Megyei Bíróság május 19-i döntése kimondta, hogy az alperes budaörsi polgármesteri hivatalnak az elvi építési engedély kiadásának késleltetése miatt fennáll a kártérítő felelőssége.
Az Atro Kft. a tulajdonosa annak a budaörsi épületegyüttesnek, amelyben többek között a Sláger Rádió működik. Az ingatlanfejlesztéssel, befektetésekkel foglalkozó cég elvi építési engedély iránti kérelmet nyújtott be az önkormányzathoz, azonban az ítélet indoklásából kiderül, hogy „az alperes jogellenesen nem hozott döntést sem a törvényes, sem a meghosszabbított határidőn felül további 148 napig, sőt az új eljáró hatóság kijelölése miatt további ideig nem tudta a felperes a nagy értékű ingatlanokat az általa tervezettől eltérő módon hasznosítani, vagy legalábbis az eltérő módon történő hasznosítás tervezetét kidolgozni”.
Az időhúzást a Pest Megyei Közigazgatási Hivatal is megelégelte, két hónap után elvette az ügyet Budaörstől, és az önkormányzatot kizárta a további ügyintézésből. Mivel 2003. április 22. és június 17. között semmilyen érdemi lépés nem történt az elvi építési engedély ügyében, a leendő bérlők elálltak az előszerződéstől, így a beruházót általa milliárdosra becsült kár érte. A kár mértékét a későbbi eljárás során tisztázzák.
Az alperes a bíróságon azzal védekezett, hogy az Atro Kft. hiányos kérelmet nyújtott be. Ugyanakkor tény, hogy a hiánypótlásra írásbeli felszólítást nem küldtek a felperesnek, csupán szóban és telefonon figyelmeztették őket az elmaradásukra. A bíróság elsőfokú ítéletében nem azt találta jogszabályba ütközőnek, hogy az alperes elutasította a felperes kérelmét, hanem hogy a döntést halogatta. Az ítélet ellen az önkormányzat fellebbezett. A Pest Megyei Bíróság egyelőre nem tűzött ki újabb tárgyalást az ügyben.
Az Atro Kft. jogi képviselője, Kiss Elemér lapunknak kifejtette: a közbenső ítélet a kereset jogalapjában döntött, és elfogadva a felperes érveit kimondta, hogy a budaörsi polgármesteri hivatal rendkívül hosszúra nyúlt ügyintézési határideje alapul szolgálhat kártérítés megállapításához. – Az Atro Kft.-t ért kár nagyságáról azután nyilatkozunk, hogy az ítélet jogerőre emelkedik – tette hozzá Kiss Elemér.
Wittinghoff Tamás, Budaörs SZDSZ-es polgármestere a jegyzőhöz irányított bennünket, mondván, olyan egyedi hatósági ügyről van szó, amelyben ő nem rendelkezik hatáskörrel (sic!). A jegyző nevében Domé Judit, a polgármesteri hivatal jogi képviselője kifejtette: a hivatalt nem jogerősen sem kötelezték kártérítésre, ráadásul a polgárjogi per tárgya minden jogalapot nélkülöz.
Nagy Tamás, az ellenzéki Szövetség Budaörsért képviselőcsoportjának vezetője szerint súlyos felelősség terheli a városvezetést még úgy is, hogy az ítélet nem jogerős. Hangsúlyozta: ha a mulasztást a jegyző követte is el, azért a hivatal első emberét, a polgármestert is felelősség terheli. Botrányos, hogy az önkormányzati képviselőket sem a perről, sem az elsőfokú ítéletről nem tájékoztatták. Eközben Wittinghoff Tamás előterjesztésére mintegy 76,5 millió forintos bérleti szerződést kötött az önkormányzat az Atro Kft.-vel, hogy a városháza átépítésének idejére a felperes irodaházába költözzön át a polgármesteri hivatal. Nagy Tamás kiemelte: a példátlan eset miatt fegyelmi eljárás kezdeményezését fontolgatják a jegyző ellen.
Emlékezetes, Wittinghoff Tamás tavaly csaknem kilencmillió forintos jutalmat vehetett fel „kiváló” munkájáért. Így az utóbbi másfél esztendőben több mint 24 millió forint volt a díjazása, amivel párttársánál, Demszky Gábor főpolgármesternél is jobban keres. Azt is megírtuk, hogy Budaörs csaknem százmillió forinttal a piaci értéke fölött, félmilliárd forintért vásárolt meg tavaly egy korábban illegális szemétlerakónak használt területet, ráadásul sem az ingatlan értékét, sem a szennyezettségét nem mérték fel a vásárlás előtt. Wittinghoff Tamás augusztus 20-án a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét vehette át az államfőtől.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket