Két év alatt alig sikerült növelni a szerződéses katonák számát, pedig Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a bársonyszéke elfoglalásakor a parlament honvédelmi bizottságának kijelentette: „Teljesen természetesen csak akkor lehet a sorkatonai szolgálatot csökkenteni, amennyiben a szerződéses állományt növelni tudjuk.”
Lapunk információi szerint jelenleg a 10 889 fős feltölthető szerződéses legénységi állományból mindössze 7842 katonának van szerződése, vagyis 3047 katona hiányzik a honvédségnél a tervezett idei létszámhoz képest. A Népszabadság azt írta: 11 ezer legénységi beosztású szerződéses katonát kellene foglalkoztatni, de csak 8300-an állnak szerződésben a hadsereggel. Matyuc Péter, a HM szóvivője cáfolta a lapértesüléseket, ugyanakkor többszöri megkeresésünkre sem szolgált adatokkal a létszámarányokról. Ezzel kapcsolatban a Népszabadságban Juhász Ferenc azt nyilatkozta, hogy a kisebb létszám nem veszélyezteti a sorkatonaság eltörlését, mert a laktanyák őrzését, a takarítást és a konyhai munkát civil alkalmazottak veszik át a hadseregtől.
Bese Ferenctől, a Honvédelmi Minisztérium (HM) Biztonsági, Beruházási és Beszerzési Hivatalának vezérigazgatójától azonban megtudtuk: néhány laktanyát annak ellenére még katonákkal őriztetnek, hogy a HM kötött egy szerződést a tulajdonában lévő vagyonkezelővel az objektumok védelmére. A takarítói és konyhai munkára viszont még szerződést sem írt alá civil vállalkozásokkal a minisztérium.
Farkas László, a Honvédszakszervezet vezetője korábban lapunknak azt is elárulta, hogy a katonák többsége már fél év után felbontja a szerződését, mert nem katonai feladatokat kap, és nem elégedett a laktanyákban tapasztalt állapotokkal.
Matyuc Péter azt elismerte, hogy körlettakarításra és konyhai munkára nem írtak alá szerződést civil cégekkel.
Novemberben döntenek az iraki misszióról. A kormány november közepén elemzi az iraki magyar misszió helyzetét, és a szövetségesekkel konzultálva hoz döntést arról, hogy az év végén hazajöjjenek-e a magyar katonák – közölte Kovács László. A külügyminiszter szerint akkor kell a parlament elé vinni az ügyet, ha a kormány úgy ítélné meg, hogy indokolt a mandátum meghosszabbítása. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt nemrég zárt ajtók mögött egyeztetett Juhász Ferenccel többek között az iraki magyar szerepvállalásról. (MTI)