Korrupciógyanú árnyékában a HM

Több korrupciós ügyben, vesztegetés, illetve hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda a Honvédelmi Minisztérium beszerzéseivel kapcsolatban. A szaktárcát több esetben marasztalta már el a Fővárosi Bíróság pályázati döntései miatt.

2004. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két korrupciógyanús ügyben is nyomozást folytat a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNYI) a Honvédelmi Minisztérium (HM) beszerzéseivel kapcsolatban – értesült lapunk. Horváczy Emese, az NNYI szóvivője megerősítette: az iroda korrupció elleni osztálya augusztus 16-án vonta hatáskörébe a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság felderítő osztályától azt az ügyet, amelyben a Magyar Honvédség két polgári alkalmazottja és egy német cég több képviselője is érintett. Ellenük állami szerv dolgozója által üzletszerűen, kötelességszegéssel elkövetett, nagy értékű vesztegetés bűntettének megalapozott gyanúja miatt nyomoznak, mert a tárca és a honvédség telefonvonalainak digitalizálására kiírt és egyéb informatikai pályázatok lebonyolításakor, különböző előnyök ellenében, a tender elnyeréséhez szükséges adatokat szolgáltattak ki a nyertes pályázónak.
Az NNYI nyomoz ismeretlen tettes ellen, hűtlen kezelés gyanújával a HM által Ukrajnától hatszázmillió forintért vásárolt AN–26-os szállító repülőgép ügyében is, amelyet
a Budapesti Rendőr-főkapitányságtól vettek át a nyomozók – tudtuk meg Horváczy Emesétől. Mint arról beszámoltunk, a gépet tavaly év végén vásárolta a honvédelmi tárca minden előzetes versenyeztetés nélkül a szolnoki Specimpex Kft. közvetítésével. A közbeszerzés alól a Juhász Ferenc honvédelmi miniszter által vezetett nemzetbiztonsági kabinet adott felmentést. A feljelentő Csampa Zsolt MDF-es képviselő szerint a gépet egy ciprusi off-shore cég adta el a Specimpex Kft.-nek egymillió-nyolcszázezer dollárért, így a repülő nagyságrendekkel olcsóbb lehetett a tárca által kifizetett vételárnál. Kiderült, hogy Veres Istvánt, a Specimpex Kft. ügyvezetőjét egy beszerzési ügyben már jogerősen elítélték lopás és okirat-hamisítás miatt.
A HM más közbeszerzései miatt is szankcióval élt már a Fővárosi Bíróság. Ötmillió forint bírságot kell fizetnie a szaktárcának – a bíróság elsőfokú ítélete szerint – a honvédségi gépjárműtender egyik döntése miatt, és nem jogerős ítéletben új eljárásra kötelezték a Közbeszerzések Tanácsát a 36 milliárd forintos honvédségi rádióbeszerzések ügyében is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.