Adatvédelmi szempontból megfelelő a magyar és az amerikai kormány között tavaly novemberben létrejött nemzetközi szerződés, amely lehetővé teszi, hogy a magyar levéltárak idén ősztől védett (egyebek mellett vallási vagy párthovatartozásról szóló) adatokat adjanak át a washingtoni székhelyű Holokauszt Emlékmúzeumnak – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos.
Mint arról korábban már beszámoltunk, akik nem akarják, hogy adataik ilyen összefüggésben kikerüljenek az Egyesült Államokba, a Magyar Országos Levéltárat fölkeresve letilthatják a személyes információk továbbítását. Ugyanakkor félő, hogy a levéltári dokumentumokban személyes adatokkal feltüntetett több tízezernyi érintett (a gettósításban, deportálásban részt vevő polgári és katonai személyek, másfelől a vészkorszak üldözöttei) vagy egyenes ági leszármazottaik egy része nem értesül adatainak kiadásáról, így nem élhet „adatvédelmi tiltakozási jogával”, amelyre egyébként két országos napilapban kétszer is felhívja a figyelmüket a Magyar Országos Levéltár. Az adatvédelmi ombudsman ennek ellenére sem tartja aggályosnak a két ország között hatályba lépett szerződést.
Gecsényi Lajos, a levéltár főigazgatója kérdésünkre kiemelte: tiltakozni az azonosítás miatt csak személyesen lehet, de nem tart nagyobb rohamtól. Mint mondta: eddig mindössze ketten jelentek meg ez ügyben a levéltárban.
Ismeretes: az adatvédelmi biztos korábban jogsértőnek találta a izraeli Wiesenthal-központ által meghirdetett magyarországi „nácivadászatot”.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó