Veszélyes lőszerraktárak

Szakértők szerint a törökbálinti pirotechnikai raktár felrobbanásához hasonló vagy annál súlyosabb katasztrófával fenyegetnek azok a honvédségi lőszerraktárak, amelyeket 2000-ben vett át az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. a hadseregtől, de azóta nem kapták meg a polgári őrzéshez szükséges telepengedélyeket.

2004. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törökbálint katasztrófájával fenyegetnek a magyar honvédségi lőszerraktárak egy részében kialakult állapotok – állítják katonai szakértők. Mint ismert, a törökbálinti telephelyen is raktároztak egykor taposóaknákat, rakétákat és lőszereket, de a Honvédelmi Minisztérium (HM) állítása szerint ezeket már tíz éve kiürítették. A HM azt tervezi, hogy egy központi raktárba szállítja a többi telephelyén lévő veszélyes robbanóanyagokat is, de nagy gondot jelent, hogy a szovjet időkből megmaradt lőszerek nagy része már legalább húszéves. A lejárt szavatosságú töltetek szállítása viszont rendkívül kockázatos, mert a többségükhöz felhasznált trotilban a hosszú pihentetéstől új kristályszerkezet jöhet létre, és ettől a lőszerek külső hatásra – például erős napsütésre vagy ütközésre – felrobbanhatnak.
Pusztavacson, Devecserben, Izsákon, Sirokon, Felcsúton, Hajdúsámsonban és Tápiószecsőn jelenleg több tízezer tonna lőszer, százezer akna és 800-900 tonna rakéta-hajtóanyag halmozódott fel, amelyekkel nem tud mit kezdeni a honvédség és az ÁPV Rt. A vagyonkezelőnek átadott raktárak egy kivételével nem kaptak a polgári őrzéshez szükséges telepengedélyt sem. Ez azt jelenti, hogy tűz-, érintés- és környezetvédelmi felülvizsgálat nélkül hevernek robbanóanyagok az ország különböző laktanyáiban. A rakéta-hajtóanyagok egy része például egyes helyeken nem elzártan, földbe ágyazva, hanem elszórtan, földdel fedve helyezkedik el; átszivattyúzásukat eddig nem tudták megoldani, hiszen ehhez orosz szakemberek kellenek.
A lőszereket forráshiány miatt nem sikerül értékesíteni és feldolgozni.
Az ÁPV Rt. közlése szerint az előírt módon, a nemzetbiztonsági és a szakmai követelményeknek, utasításoknak megfelelően tárolják a lőszereket, de azt elismerték, hogy külön telepengedélyt még nem kaptak a tároláshoz és az értékesítéshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.