Törökbálint katasztrófájával fenyegetnek a magyar honvédségi lőszerraktárak egy részében kialakult állapotok – állítják katonai szakértők. Mint ismert, a törökbálinti telephelyen is raktároztak egykor taposóaknákat, rakétákat és lőszereket, de a Honvédelmi Minisztérium (HM) állítása szerint ezeket már tíz éve kiürítették. A HM azt tervezi, hogy egy központi raktárba szállítja a többi telephelyén lévő veszélyes robbanóanyagokat is, de nagy gondot jelent, hogy a szovjet időkből megmaradt lőszerek nagy része már legalább húszéves. A lejárt szavatosságú töltetek szállítása viszont rendkívül kockázatos, mert a többségükhöz felhasznált trotilban a hosszú pihentetéstől új kristályszerkezet jöhet létre, és ettől a lőszerek külső hatásra – például erős napsütésre vagy ütközésre – felrobbanhatnak.
Pusztavacson, Devecserben, Izsákon, Sirokon, Felcsúton, Hajdúsámsonban és Tápiószecsőn jelenleg több tízezer tonna lőszer, százezer akna és 800-900 tonna rakéta-hajtóanyag halmozódott fel, amelyekkel nem tud mit kezdeni a honvédség és az ÁPV Rt. A vagyonkezelőnek átadott raktárak egy kivételével nem kaptak a polgári őrzéshez szükséges telepengedélyt sem. Ez azt jelenti, hogy tűz-, érintés- és környezetvédelmi felülvizsgálat nélkül hevernek robbanóanyagok az ország különböző laktanyáiban. A rakéta-hajtóanyagok egy része például egyes helyeken nem elzártan, földbe ágyazva, hanem elszórtan, földdel fedve helyezkedik el; átszivattyúzásukat eddig nem tudták megoldani, hiszen ehhez orosz szakemberek kellenek.
A lőszereket forráshiány miatt nem sikerül értékesíteni és feldolgozni.
Az ÁPV Rt. közlése szerint az előírt módon, a nemzetbiztonsági és a szakmai követelményeknek, utasításoknak megfelelően tárolják a lőszereket, de azt elismerték, hogy külön telepengedélyt még nem kaptak a tároláshoz és az értékesítéshez.
Magyar Pétert nem zavarja öccse támogatása