Különleges egységet küldhet Magyarország a jövő év elején a helyi rendvédelmi és fegyveres erők kiképzésére Irakba – értesült lapunk. A magyar katonák a NATO iraki kiképzőbázisának munkájában vennének részt, miután az arab országban tartózkodó szállítókontingens az év végén hazatér. Mint ismert, a parlamentnek legkésőbb novemberben szavaznia kellene a magyar katonák iraki mandátumának esetleges meghosszabbításáról, mert legalább egy hónap szükséges a kontingens visszatérésének előkészítéséhez. A meghosszabbításhoz kétharmados szavazattöbbség kell, de az ellenzék korábban jelezte, hogy NATO- és ENSZ-felhatalmazás nélkül nem járul hozzá katonáink további külszolgálatához.
*
A NATO fennhatósága alatt működő kiképzőközpontban való tevékenységről viszont egy parlamenti határozat alapján a kormány saját hatáskörben is dönthet.
– Politikai döntés még nem született magyar kiképzők Irakba küldéséről, de a NATO már megkeresett bennünket, hogy rendelkezünk-e megfelelő emberekkel erre a célra – ismerte el lapunknak Juhász Ferenc. A honvédelmi miniszter egyébként a hét végén Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter meghívására a Kennedy anyahajón tárgyal majd a többi Irakban szerepet vállaló állam képviselőjével, ahol információink szerint szintén szóba kerülhet a téma.
A nemzetbiztonsági kabinet tegnapi ülését követően Juhász kijelentette: Magyarországot nem veszélyezteti közvetlen terrorveszély, de a kabinet a titkosszolgálatok elemzése alapján úgy döntött, korlátozott mértékben újabb „látható és láthatatlan” biztonsági intézkedéseket hajtanak végre. A szolgálatok tevékenysége mellett fokozottan jelen lesz a rendőrség a közterületeken, a pályaudvarokon és a repülőtéren. Ezt szerinte főként az teszi indokolttá, hogy a jövő héten hazánk diplomáciai nagyhetet szervez, és több rendezvényt kell kiemelten védeni.
Földi László, az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatója: Nem véletlenül fenyegették meg név szerint is Magyarországot. A dél-koreaihoz hasonló, látványos intézkedésekre lenne szükség, hogy megelőzzük a bajt. Erre ugyanis az állampolgároknak is készülniük kell, elősegítve az elhárítást.
Gorka Sebestyén, a Fejlődő Demokráciák Nemzetközi Biztonsági Intézetének igazgatója: Nem értem, hogy egy felelős politikus ezek után hogyan mondhatja, hogy közvetlenül nem fenyeget minket terrorveszély. Ezt csak akkor lehetne kijelenteni, ha írásos anyag lenne arról a terroristák részéről, hogy nem támadják meg hazánkat, de most éppen az ellenkezője történt, és ezzel hivatalosan is célponttá váltunk.