Országos influenzafigyelés

Bár az elmúlt napokban országszerte megnőtt a meghűlésre panaszkodók száma, az októbertől márciusig működő influenzafigyelő szolgálathoz csak a jövő héten érkeznek az első adatok idei megbetegedésekről. A háziorvosoktól függ, hogy hányan veszik igénybe a védőoltásokat, a betegek többsége influenzásan is dolgozik, mert félti munkahelyét.

2004. 10. 21. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdte működését az országos influenzafigyelő szolgálat, amelynek az a feladata, hogy jelezze: hol és milyen arányban jelentkeznek az influenzaszerű megbetegedések – tájékoztatta lapunkat Molnár Zsuzsanna, az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) járványügyi osztályának munkatársa. Elmondta: a szolgálat október közepétől március végéig gyűjti az adatokat. A kijelölt háziorvosok – az összesnek körülbelül egyötöde – az ország minden szegletében összeírják, hogy egy hét alatt hány beteg járt a rendelőjében, és azt, hogy közülük hányan panaszkodtak influenzára utaló tünetekre. Az első jelentéseket jövő hétfőn küldik az epidemiológiai központba, ezek alapján az egész országra érvényes következtetéseket lehet levonni a betegség előfordulásáról és terjedéséről. Ugyanúgy a kijelölt intézmények – bölcsődék, óvodák, általános és középiskolák – is jelentik a hiányzásokat. Az orvosok a betegektől levett mintákat is küldenek az OEK laboratóriumába, hogy kiderítsék: a panaszokért az influenzavírus vagy valamilyen más kórokozó a felelős. Az influenzavírusokat folyamatosan figyelik, ennek köszönhetően az Egészségügyi Világszervezet már hónapokkal a szezon előtt közzéteszi, hogy milyen összetételű oltóanyagot javasol.
A vakcinát jövő héttől kezdve szállítják ki a háziorvosi rendelőkbe. A veszélyeztetetteknek – a krónikus betegségben szenvedőknek, a hatvan éven felülieknek – a háziorvosok egymillió-háromszázezer adagot adhatnak be térítésmentesen. De az, hogy hányan döntenek az oltás mellett, legfőképpen attól függ, hogy a háziorvos alaposan tájékoztatja-e betegeit.



Tünetek és szövődmények. Hirtelen kezdődő magas láz, hidegrázás, fejfájás, izomfájdalmak, torokfájás, rossz közérzet, köhögés, elesettség, fáradékonyság. Ágynyugalomban egy hét alatt meggyógyulhat az influenzás. Az, hogy mennyien fordulnak orvoshoz, és közülük hányan vállalják azt, hogy otthon kúrálják magukat, megyénként változó. Az emberek többsége – attól tartva, hogy elveszítheti munkahelyét, netán magára haragítja főnökét – csak akkor megy táppénzre, ha nagyon rosszul érzi magát. Általában betegen is dolgozik, és ezzel nemcsak a környezetét fertőzi meg, hanem szövődményekkel is számolhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.