Rossz a biztonságérzetünk

Az embereknek fogalmuk sincs arról, hogy milyen arányokat öltött a bűnözés Magyarországon, ennek ellenére a többség elégedetlen a közbiztonsággal. Az Országos Kriminológiai Intézet adatai szerint a hatóságok csak minden harmadik bűncselekményről szereznek tudomást, az esetek 43 százalékában azért, mert az áldozatok nem bíznak a rendőrségben.

2004. 10. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem találja jónak az ország közbiztonságát az emberek többsége – derült ki az Országos Kriminológiai Intézet nemrégiben befejezett kutatásából. Ezúttal egy tízezer fős országos reprezentatív minta vizsgálatával szerették volna megtudni: milyen kép él az emberekben a bűnözésről, és azt mire alapozzák.
Érdekes módon azonban saját településének közbiztonságát majd mindenki az országénál jobbnak, az utcáját pedig a megkérdezettek nyolcvan százaléka kimondottan biztonságosnak találja – mondta lapunknak Kó József, a kutatás vezetője. A lakosság biztonságérzete független a valós bűnügyi adatoktól, azt inkább az életkörülmények és az anyagi helyzet határozza meg. Olyan országokban, ahol kedvező a jóléti mutató, a bűnözés alakulása kevésbé fontos az emberek életében. De meghatározónak és súlyosnak érzik ott, ahol a mindennapi nehézségektől szoronganak. Hamburgban például háromszor több a bűncselekmény, mint Budapesten, a magyar főváros lakói mégis jobban félnek, mint a hamburgiak. Míg a magyarországi bűncselekmények egynegyedét Budapesten követik el, a vidéken élők sokkal jobban félnek attól, hogy áldozattá válnak, mint a fővárosiak.
A többség nem tudja, hogy valójában milyen a bűnügyi helyzet Magyarországon, pedig tíz éve rendszeresen közzéteszik az adatokat. A megkérdezettek nyolcvan százaléka jelentősen alábecsüli a bűnesetek számát, de azokat még így is igen magasnak találják. A rendőrség évente 400-500 ezer bűncselekményt regisztrál, miközben ezt legtöbben harmincezerre becsülik. A bíróság elé 120-150 ezer ügy kerül. Sokan azt gondolják, hazánkban rosszabb a helyzet, mint másutt. Holott arányosan Ausztriában például kétszer, Németországban háromszor annyi bűneset történik, mint nálunk. Leggyakoribb bűncselekményként a megkérdezettek fele az első helyen az erőszakos eseteket említette, miközben ezek csupán 6-8 százalékot tesznek ki. Sokan úgy vélték, hogy az emberölések a leggyakoribbak, miközben ezek száma már hosszú ideje évente háromszáz alatti.
A biztonságérzet kialakulásában szerepe van az információnak is, hiszen míg egy faluban azonnal kiderül, ha betörnek valahová, egy nagyvárosi lakótelepen a szomszédok alig tartanak kapcsolatot egymással. Így alakul ki az a paradox helyzet, hogy akiknek inkább lenne félnivalójuk – például Budapesten, ahol a bűncselekmények tetemes részét követik el –, kevésbé tartanak attól, hogy áldozatokká válnak, mint a kevésbé veszélyeztetett kistelepüléseken élők.
Legjobban a vidéken élő, idős hölgyek félnek, de a tipikus áldozatok valójában a középkorú vagy fiatalabb férfiak, akik az átlagosnál iskolázottabbak és az átlagnál jobb körülmények között élnek.



Elhallgatott esetek. A kriminológusok adatai szerint a bűncselekmények kétharmadát az áldozatok elhallgatják. Az esetek 28 százalékában azért, mert nem érte őket komoly anyagi kár, 43 százalékban viszont amiatt, mert nem bíznak a rendőrségben. A hivatalos statisztika torzít: a megkérdezettek közül két éve például 2276-an váltak – zömmel vagyon elleni – bűncselekmény áldozatává, de csak 739 személy, azaz egyharmaduk tett feljelentést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.