Nagy gond elé állítja az üzemeket az idei rekord-gabonatermés – az összesen várható 16-17 millió tonna búza, kukorica és más szemes termény – tárolása, hiszen a termelőknek minden létező tárolóra szükségük van, mert a piac most sem képes a fölösleges gabonát rövid időn belül felvenni. Másrészt a jövőben is csak úgy lehetséges a gabonaféléket megfelelő időben és a termelő által is elfogadható áron értékesíteni, ha a termény a gazda saját tárolójában van. Mivel a termények szabad ég alatt nem maradhatnak, ezért azokat zárt, de megfelelően szellőztetett tárolótérben kell – ma már a takarmány- és élelmiszer-biztonsági követelményeknek is megfelelve – az értékesítésig eltartani. Az MGI átfogó felmérései azt mutatják, hogy a szemes termények tárolására körülbelül 700-800 ezer tonna befogadású betonsiló, 3-3,5 millió tonna kapacitású fém silótorony és 5,5-6,5 millió tonna áru elhelyezésére alkalmas csarnok és szükségtároló van a mezőgazdasági üzemekben – tájékoztatta lapunkat Fenyvesi László, az MGI főigazgatója.
Ez az év azonban azt bizonyítja, hogy a piacra is termelő családi gazdaságoknak ajánlható új tárolólétesítmények és azok technológiájának elterjesztése rendkívül indokolt lenne. Arra természetesen nem lehet felkészülni, hogy a mostanihoz hasonló nagyságú termés számára, akár csak egy-két hónapra is, magas műszaki színvonalú tárolókat építsenek a jelenleg még külső anyagi források nélkül nehezen létező gazdaságok. Így most a kisebb, de akár 350–400 hektár földön gazdálkodók is meglehetősen hátrányos és kiszolgáltatott helyzetben vannak, mert gabonaféléik tárolására többségüknek nincs elegendő raktáruk. Ezért többnyire a volt nagyüzemi, a kereskedelmi, esetenként a feldolgozói bértárolók igénybevételére szorulnak, vagy még átlagos évben is közvetlenül a betakarítás után kénytelenek eladni legértékesebb gabonaféléiket is – mondta Fenyvesi László.
– Ezért és mindezeket figyelembe véve a tárolótelepi technológiák kidolgozásakor az árutermelő családi vállalkozásoknak évi 1200 tonna kukorica és 800 tonna kalászos gabona, vagyis összesen 2000 tonna szemestermény-tárolói kapacitással számoltunk – tette hozzá a szakember. Az ennél nagyobb vállalkozásoknak 5000 tonna befogadású létesítményt ajánlunk, 3000 tonna kukorica- és 2000 tonna kalászos terméssel számolva – tette hozzá, egyúttal megemlítve azt is, hogy ennél kisebb tárolótelepet egy gazdálkodónak nem érdemes létesítenie, hiszen annak működtetése nem kifizetődő. Esetükben TÉSZ vagy egy esetleges tárolási szövetség jelenthet megoldást.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben