A titok meg a nyitja

k ö n y v e s h á z

2004. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Modor Ádám történész, publicista kiváló kötetében a Kádár-korszak titkosrendőrségi dokumentumai között kutakodva segíti olvasóit ahhoz, hogy megismerjük a lágynak álcázott, valójában igen kíméletlen diktatúra igazi arcát. A sokműfajú kiadványban szereplő esszék, cikkek, dokumentumok (melyeknek jelentős részét először a Magyar Nemzetben publikálta a szerző) rejtett vezérfonala egyrészt a korszak egykor mitizált alakjainak deheroizálása, másfelől az olykor talán kevésbé ismert bátrak és igazak portréinak bemutatása. Az író nem marad adósunk néhány kicsinységében is elrettentő figura, például Szabó Dezső marxista monográfusának leleplezésével sem, aki Borisz álnéven titkosszolgálati jelentéseket írt Budai Balogh Sándorról, Szabó Dezső életművének spiritusz rektoráról. Modor Ádám emlékeztet arra, hogy bár Konrád György a hetvenes években világszerte a „hazájában betiltott ellenzéki író” eposzi jelzőjét viselte, regényei, cikkei Magyarországon is megjelentek. Az író, aki azóta a Demokratikus Chartának is emblematikus alakja lett, 1974. október 27-én rendőrök kíséretében megjelent sógora, Sándor Ernő lakásán, s elárulta, hogy rokona a Konrád–Szelényi szerzőpáros Az értelmiség útja az osztályhatalomhoz című kéziratát rejtegeti.
Ám vannak a besúgók által ellenséges ellenzékként emlegetett másként gondolkodók táborának olyan alakjai, akiket nyugodtan állíthatunk példaképként a mai fiatalság elé. Az elhunytak közül a Magyar Október Pártot megalapító forradalmárt, történészt, Krassó Györgyöt, az élők közül például Pákh Tibor jogászt, műfordítót említhetjük, akinek 1956-tól 1990-ig olykor börtönt, máskor kényszergyógykezelést kellett elviselnie, mert a legnehezebb időkben is harcolt 1956 eszméjének őrzéséért. Modor Ádám kötetéből a Kádár-kor számos pozitív hősét, vitatható és negatív alakját pontos tanulmányok és titkosszolgálati dokumentumok tükrében ismerhetjük meg, közben elénk tárul az oly nehezen múló rendszer sokdimenziós tükre.
(Modor Ádám: A titok meg a nyitja – Szigorúan titkos, különösen fontos – Titkos szolgák és jelentések. Tanulmányok, dokumentumok. Kairosz Kiadó, Budapest, 2004. Ára: 2600 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.