Noha Pacal Lamy, az EU még hivatalban lévő kereskedelmi biztosa a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) fenti döntése kapcsán még konzultálnak a tagállamokkal, hogy mely termékcsoportot érintse az intézkedés, az extra vámok kivetését európai és amerikai gazdasági körök már bizonyosnak tartják.
A korábbi hírek egyébként arról szóltak, hogy az EU feloldani készül az Egyesült Államokkal szemben március óta alkalmazott kereskedelmi szankciókat, amelyeket azért rendeltek el, mert Washington adókedvezményekben részesítette az amerikai exportőröket. Ismert, az USA a közelmúltban engedett az amerikai vállalatoknak nyújtott exportsegélyek ügyében, ám ez kereskedelmi konfliktushoz vezetett Európával szemben. Az amerikai törvényhozás tudniillik eltörölte azt a jogszabályt, amely lehetővé tette az amerikai cégeknek külföldi exportüzleteik kedvező adózású bonyolítását.
Az EU legfontosabb szerve, az Európai Bizottság októberben azt vizsgálta, hogy az exportsegélyek eltörlése megfelel-e a WTO szabályainak. Az unió egyébként pontosan négy évvel ezelőtt kért felhatalmazást a Kereskedelmi Világszervezettől arra, hogy több mint négymilliárd dollár értékben kereskedelmi szankciókat rendeljen el az Egyesült Államok ellen, amiért Washington a nemzetközi kereskedelem szabályaival ellentétes adókedvezményekben részesít amerikai exportőröket. A Kereskedelmi Világszervezet illetékes testülete megalapozottnak ítélte a kérelmet, és 2002. augusztusban pontosan ekkora összegre adott felhatalmazást. Hozzávetőleg kétezer vállalat a törvény révén évi mintegy 4 milliárd dollárt takarított meg. Az Európai Unió idén március 1-jén léptette életbe előre meghirdetett kereskedelmi szankcióit az Egyesült Államok ellen, ilyen első ízben történt a Kereskedelmi Világszervezet megalapítása óta. Az EU-nak összesen évi 4 milliárd dollár értékű árut érintő szankcióra van lehetősége.
Szijjártó Péter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új vezetésével tárgyalt