A zord időjárás, a havazás ellenére a résztvevők órákon át hallgatták a felszólalókat, sokan világoskék léggömböt, zászlót vagy transzparenst tartottak a kezükben. „Európai bér kell, nem hálapénzkényszer”, „Ferkó! A mi kórházunk nem Balatonőszödön van”, „Lendületben az ország, belerokkant a kórház”, „A jóléti rendszerváltás jobblétre szenderült” – hirdették a feliratok. A Magyar Orvosi Kamara (MOK), valamint az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) által szervezett rendezvényen Éger István, a MOK elnöke úgy fogalmazott: hazugság, hogy a magántőke megment, ugyanis profitot akar. „Ha pedig profitot lát bennünk, akkor jaj nekünk.” A privatizáció nem oldja meg a gondokat, éppen ellenkezőleg, az alkotmányos jogokat tiszteletben tartva, állami kötelezettségvállalásra van szükség – tette hozzá. Kifejtette: a december 5-i népszavazáson felelősen, szakmai indokok alapján kell majd dönteni, nem pedig pártpolitikai jelszavak szerint.
*
Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke szerint nemzeti összefogást tanúsít a demonstráció, amelyen nemcsak egészségügyi dolgozók, hanem betegek, nyugdíjasok és diákok is részt vettek. Úgy látja, a megmozdulás segíti a megfelelő feltételekkel működő nemzeti egészségügy kialakítását. Kollát Pál, a kórházprivatizácóról szóló népszavazást aláírásgyűjtéssel kezdeményező Munkáspárt budapesti elnöke arról szólt: azt kell elérnünk, hogy a gyógyítást ne a beteg anyagi helyzete határozza meg, és valamenynyi ágazati munkavállaló helyzete biztos legyen.
A szombati eseményre rengetegen érkeztek vidékről. Sok helyről szervezetten, különbuszokkal szállították az embereket a fővárosba. A demonstrációhoz csatlakozott a lengyel egészségügyi dolgozók szakszervezetének küldöttsége is, jelezve ezzel szolidaritásukat a magyar egészségügyisek mellett. A tüntetés a tervezettnél másfél órával korábban ért véget, mert az Országgyűlés épületéből kapott áramszolgáltatás megszakadt.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter korábban többször kifejtette, hogy a kormány szerint ezeket a kérdéseket nem demonstrációval, hanem tárgyalóasztal mellett kell megoldani. A tárcavezető egyébként olyan tárgyalási feltételeket kínált a szakszervezetnek, amelyek – a korábbiakkal ellentétben – Cser Ágnesnek is elfogadhatók. Ezért a november 26-ra tervezett kétoldalú egyeztetésig a szakszervezet felfüggeszti a heti egy alkalommal tartott sztrájksorozatát.

Precízen időzített kémbotrány: így keltett pánikot a dollármédia