Egészségügy: európai bérért tüntettek

Több ezer egészségügyi dolgozó tüntetett szombaton a Parlament előtt az ágazat jobb finanszírozásáért, a korszerűbb munkafeltételekért, valamint a magasabb bérekért. A szervezők arra biztattak mindenkit, hogy a népszavazáson voksoljanak a kórház-privatizáció leállítására.

2004. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A zord időjárás, a havazás ellenére a résztvevők órákon át hallgatták a felszólalókat, sokan világoskék léggömböt, zászlót vagy transzparenst tartottak a kezükben. „Európai bér kell, nem hálapénzkényszer”, „Ferkó! A mi kórházunk nem Balatonőszödön van”, „Lendületben az ország, belerokkant a kórház”, „A jóléti rendszerváltás jobblétre szenderült” – hirdették a feliratok. A Magyar Orvosi Kamara (MOK), valamint az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) által szervezett rendezvényen Éger István, a MOK elnöke úgy fogalmazott: hazugság, hogy a magántőke megment, ugyanis profitot akar. „Ha pedig profitot lát bennünk, akkor jaj nekünk.” A privatizáció nem oldja meg a gondokat, éppen ellenkezőleg, az alkotmányos jogokat tiszteletben tartva, állami kötelezettségvállalásra van szükség – tette hozzá. Kifejtette: a december 5-i népszavazáson felelősen, szakmai indokok alapján kell majd dönteni, nem pedig pártpolitikai jelszavak szerint.
*
Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke szerint nemzeti összefogást tanúsít a demonstráció, amelyen nemcsak egészségügyi dolgozók, hanem betegek, nyugdíjasok és diákok is részt vettek. Úgy látja, a megmozdulás segíti a megfelelő feltételekkel működő nemzeti egészségügy kialakítását. Kollát Pál, a kórházprivatizácóról szóló népszavazást aláírásgyűjtéssel kezdeményező Munkáspárt budapesti elnöke arról szólt: azt kell elérnünk, hogy a gyógyítást ne a beteg anyagi helyzete határozza meg, és valamenynyi ágazati munkavállaló helyzete biztos legyen.
A szombati eseményre rengetegen érkeztek vidékről. Sok helyről szervezetten, különbuszokkal szállították az embereket a fővárosba. A demonstrációhoz csatlakozott a lengyel egészségügyi dolgozók szakszervezetének küldöttsége is, jelezve ezzel szolidaritásukat a magyar egészségügyisek mellett. A tüntetés a tervezettnél másfél órával korábban ért véget, mert az Országgyűlés épületéből kapott áramszolgáltatás megszakadt.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter korábban többször kifejtette, hogy a kormány szerint ezeket a kérdéseket nem demonstrációval, hanem tárgyalóasztal mellett kell megoldani. A tárcavezető egyébként olyan tárgyalási feltételeket kínált a szakszervezetnek, amelyek – a korábbiakkal ellentétben – Cser Ágnesnek is elfogadhatók. Ezért a november 26-ra tervezett kétoldalú egyeztetésig a szakszervezet felfüggeszti a heti egy alkalommal tartott sztrájksorozatát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.