Hazánkban az utóbbi tizenöt év alatt 694 ezer céget jegyeztek be a Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) kimutatása alapján. A szakmai szervezet statisztikájából kiderül, hogy 224 ezret már töröltek a cégjegyzékből, ám további 19 ezer áll felszámolás, 11 ezer pedig végelszámolás alatt. Ahhoz, hogy a folyamat véget érjen, a toldozott-foldozott csődtörvény gyökeres átalakítására van szükség. A parlament előtt lévő új csődtörvény célja, hogy a társas vállalkozások „kiiktatása” helyett talpra álljanak a nehéz pénzügyi helyzetbe került társaságok. A reorganizációnak persze ára is van: a jövőben néhány cégműködtetési feltétel szigorodna.
A Company Data Kft. adatai szerint a felszámolás alatt lévő cégekből 10 700 a kft., 6000 a bt. és 514 az rt., 1000 pedig szövetkezetként funkcionált.
A kimutatások alapján ez a négy cégforma adja a teljes felszámolási eljárás alá tartozó cégek csaknem 97 százalékát. Jelenleg tehát a működő vállalkozások száma 417 ezer, s 22 ezer cégbejegyzési kérelem van a cégbíróságokon. A statisztikák alapján egyértelműen a bt. és a kft. a leggyakoribb társas vállalkozási formák, ezek teszik ki a cégek csaknem 40 százalékát.
Szeptemberi adatok szerint rt. mindössze 3778 működik, s ezek több mint fele, 51 százaléka budapesti bejegyzésű. A nagyobb üzemméretben dolgozó egyéni vállalkozások, az úgynevezett egyéni cégek száma 2477, közülük 729 Budapesten, 246 Pest megyében működik.
Nyolcvanmillió a kisvállalkozásoknak. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) pályázatot hirdet a mikro-, kis- és középvállalkozások találmányai külföldi iparjogvédelmi oltalmának és értékesítésének támogatására. A rendelkezésre álló keretösszeg 80 millió forint. Pongorné Csákvári Marianna, a szaktárca helyettes államtitkára elmondta: az idén kísérleti jelleggel indítják el a pályázatot, kedvező eredmény esetén jövőre újra meghirdetik. A pályázat november 25-ig nyújtható be. A helyettes államtitkár szavai szerint a pályázat keretében támogatják egyebek mellett a találmányok külföldi hasznosításának, a találmány alapján gyártott termék értékesítésének, licencia, illetve oltalom átruházásának első szakaszát, piaci lehetőségeinek felmérését, prototípus előállítását. (MTI)