Hazajönnek a katonák

A parlament tegnap leszavazta az iraki magyar alakulat külszolgálatának meghosszabbításáról szóló javaslatot. A kormány 2005. március 31-ig tartotta volna az arab országban a kontingenst, az ellenzék szavazatainak köszönhetően azonban már az év végén hazajöhetnek a katonáink.

2004. 11. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leszavazta tegnap az Országgyűlés a 300 fős iraki magyar szállítóalakulat mandátumának meghosszabbításáról szóló kormányjavaslatot. A kétharmados szavazattöbbséget igénylő előterjesztést a parlament 191 igen és 159 nem szavazattal utasította el. Ez azt jelenti, hogy a katonák külszolgálata az év végén lejár. A kormány azonban úgy értelmezi a korábbi parlamenti határozatot, hogy a kontingensnek az év végéig még szállításokat kell végeznie, és csak ezt követően jöhet haza, míg az ellenzék szerint már az év vége előtt haza kell térniük a katonáknak, hiszen ezután felhatalmazás nélkül lennének az arab országban. Erről a parlament honvédelmi bizottságától kérnek állásfoglalást. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a tegnapi szavazás előtt az ellenzék „tisztességére, felelősségérzetére és államférfiúi erényeire” hivatkozva kérte a javaslat támogatását. Úgy vélte, ha a három hónapos meghosszabbítást nem támogatjuk, nem részesülhetünk abban a sikerben, amelyet a januári demokratikus választásokkal érhetnek el Irakban.
Simicskó István (Fidesz) a szavazás után lapunknak kijelentette: a kormány „kétszínű játékot” folytatott Irak ügyében.
További parlamenti hírek a 3. oldalon
*
Szerinte ugyanis a javaslat benyújtásával a kabinet azt kívánta „eljátszani” az USA felé, hogy mindent megtesz a misszió meghosszabbítása érdekében, pedig valójában már más tevékenységre akar „viszszacsempészni” katonákat az arab országba. A politikus úgy tartja, a kormány állításával ellentétben nincs ok-okozati összefüggés az iraki választás sikere és a további szerepvállalásunk között. – Öröm számunkra, hogy mégiscsak hazajönnek a magyar katonák Irakból, ezzel végre célba ért a javaslatunk – közölte Karsai Péter (MDF).
A magyar állam eddig mintegy 28 milliárd forintot költött az iraki misszióra. A konfliktusnak két magyar halálos áldozata volt: Varga-Balázs Péter egyetemista, egy civil cég alkalmazottja és Nagy Richárd posztumusz hadnagy, akit szolgálatteljesítés közben érte a halál.

· 2003. április 25.: az USA felkérése megérkezik a magyar kormányhoz, hogy vegyen részt az iraki rendezésben.
· 2003. május 22.: az ENSZ határozatban kéri fel az európai nemzeteket a stabilizációs folyamatban való részvételre.
· 2003. június 2.: az Országgyűlés az ENSZ határozata alapján hozzájárul 300 fős szállítókontingens Irakba küldéséhez.
· 2003. július 20.: a kormány egyetértési nyilatkozatot ír alá az iraki részvételről.
· 2003 ősze: vita után a kontingens mandátumát a parlament 2004. december 31-ig meghoszszabbítja.
· 2004 tavasza: kitör az „Abu Graib-botrány”, kiderülnek a fogolykínzások, amelyeket amerikai katonák követtek el. Egy felmérés szerint a magyarok 75 százaléka ellenzi a részvételt.
· 2004. szeptember: jelentés készül arról, hogy nincs bizonyíték tömegpusztító fegyverek iraki rejtegetéséről.
· 2004. november 3.: Gyurcsány Ferenc kormányfő bejelenti, hogy a kormány javaslatot nyújt be az iraki misszió meghosszabbításáról 2005. március 31-ig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.