Világszerte nőtt az AIDS-es nők aránya – áll az ENSZ AIDS-programja (UNAIDS) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tegnapi jelentésében. Eszerint a jelenlegi 37,2 millió – 15 és 49 év közötti – fertőzöttnek a fele nő. Mostanra a járvány megjelenése óta sosem látott mértékben nőtt a fertőzöttek száma: két évvel ezelőtt 36,6 millió, de idén már összesen 39,4 millió fertőzöttről tudnak. A jelentés kiemeli azt is, hogy a nők érzékenyebbek a vírusra. Annak, hogy nemi úton megfertőződnek, kétszer nagyobb a veszélye, mint a férfiak esetében.
Bánhegyi Dénes, a László-kórház főigazgatója lapunknak elmondta: a nemzetközi szervezetek adatai főként Afrikára jellemzők, de hasonló a helyzet Délkelet-, Kelet-Ázsiában is. Hozzáfűzte: a járvány első nagy hulláma néhány évvel ezelőtt, a kábítószer-használat terjedésével együtt érte el Kelet-Európát és hazánkat is. Mára már a másodlagos fertőzés jelei is megjelentek, azaz továbbadták a vírust azok, akik a kábítószerrel együtt fertőződtek. Többségük nemi úton, mert prostitúcióból szerezte meg a drogravalót, ezért a fertőzés már a heteroszexuális embereknél is megjelent.
Magyarország még mindig a mérsékelten fertőzött területek közé tartozik. A 90-es évekhez hasonlóan most is 70–80 új, többségében fiatal HIV-fertőzöttet diagnosztizálnak évente. Egy részük az afrikai menekültek közül kerül ki.
A világ majdnem negyvenmillió fertőzöttjének csupán öt százaléka jut a modern kezelési elveknek megfelelő gyógyszerekhez.
A szakember hozzátette: a HIV-tesztet érdemes elvégeztetni. Egyrészt azért, mert a fertőzés első hónapjaiban nagyon magas a vírusszám, azaz a terjesztés veszélye is nagyobb, de megfelelő gyógyszeres kezelés mellett kevésbé fertőző. Másrészt a kezeléssel elhárítható a nyolc-tíz év múltán bekövetkező halál is. Az ellátott betegséggel átlagos életkort lehet megélni.
Ukránbarát és bevándorláspárti paktumot kötött az Európai Néppárt és a baloldal – Magyar Péter és a Tisza Párt is jóváhagyta a megállapodást