Ovidiu Tender, az utóbbi évek legnagyobb, 200 millió dolláros román–kolumbiai pénzmosási botrányában gyanúba keveredett román milliárdos vállalkozó is vezetője annak a kanadai cégnek, amely Verespatakon és környékén ökológiai katasztrófával fenyegető aranybánya-beruházásba kezdhet a közeljövőben, ha az Európai Unió lezárja Románia csatlakozásának környezetvédelmi fejezetét.
Tender az aranybányát építtető Gabriel Resources (GR) igazgatósági tagja a Romániai Független Tényfeltáró Újságírók Szövetsége (CRIJ) szerint közvetve kapcsolatban áll Adrian Nastase román miniszterelnökkel, a Romania Libera című lap pedig arról számolt be, hogy támogatta Ion Iliescu államelnököt is. Nastase a napokban ugyan kijelentette, hogy nem támogatja az aranybánya-beruházást, de komoly lépést nem tett a projekt ellen.
*
A GR bányaépítő céget alapító Frank Timis olajfinomító társaságának (RAFO) mintegy 400 millió eurós adósságát ugyanakkor Nastase jóváhagyásával nemrég átalakították állami (AVAS) részvényekké. Ez azt jelenti, hogy a verespataki beruházást közvetve, tudtuk és beleegyezésük nélkül a román adófizetők is támogatják, pedig a romániai lakosság kilencven százaléka elutasítja az aranybánya megépítését.
A meglehetősen bonyolult ügylet révén a CRIJ szerint a Tender– Timis-csoport járt jól a román állampolgárokkal szemben, hiszen az AVAS (Állami Vagyon Kártalanító Hatóság) a veszteséges állami vállalatok igazgatásával foglalkozik az adófizetők pénzén. Frank Timis cége elővásárlási jogot szerzett a szóban forgó AVAS-részvényekre, tehát ő döntheti el, mikor veszi azokat vissza. A román újságírók szerint Timis feltehetőleg tett is róla, hogy lemenjenek az árak, így nagyon olcsón juthat majd hozzá ismét a társaságához. Az üzletember tehát Nastase segítségével úgy kerülte ki az adózást, hogy adósságait a román adófizetőkre hárította, de továbbra is ő az olajfinomító vezetője. Az ausztrál–kanadai állampolgárságú Timist egyébként Ausztráliában 1990-ben és 1994-ben kereskedelmi mennyiségű kábítószer birtoklásáért jogerősen pénzbírságra ítélték.
A romániai lapok szerint nem kevésbé kompromittálódott kábítószerügyekben a verespataki beruházás másik szereplője, Ovidiu Tender sem, akit holland és román ügyészek azzal vádolnak, hogy közreműködött abban a pénzmosási műveletben, amelynek során Willem Matser holland állampolgár, George Robertson egykori
NATO-főtitkár tanácsadója Kolumbiából Romániába utalt át 200 millió dollárt a vállalkozó Romániában bejegyzett Tender SA nevű cégének számlájára.
Az ügyészek gyanúja szerint a hatalmas összeg kábítószer-kereskedelemből származik. Matser Brüsszel melletti lakásán a rendőrség a Tender SA által kiállított hamis számlákat talált, Tender azonban tagadja az őt ért vádakat. Az viszont tény, hogy a milliárdos cége nagy összeggel támogatta a
NATO snagovi konferenciáját, ahol maga Willem Matser sorolta fel a Tender SA-t és Frank Timist a finanszírozók között. Tender nem sokkal ezután az egyik jelentkező volt a legnagyobb román olajvállalat, a Petrom megvásárlására is, de elutasították.
A milliárdos pályázásakor üzleti partnereként emlegette az amerikai Halliburton céget, amelynek korábban egyik vezetője volt Dick Cheney, az Amerikai Egyesült Államok alelnöke.
Ovidiu Tender a Romania Libera című lap szerint szoros barátságot ápol a román kormánypárt több vezetőjével is, így Viorel Hrebenciuckal, és többször elkísérte Ion Iliescu köztársasági elnököt hivatalos látogatásaira. Az újság úgy tudja, hogy Tender Iliescut korábban hivatalosan is szponzorálta.
Orbán Viktor: Kapcsolat a migráció és terrorcselekmények között - videó