Rovarirtó a román étolajban

Néhány nap múlva kiderül, hogy az egészségre veszélyes mértékben tartalmazza-e egy világszerte betiltott rovarirtó szer maradványait az egyik Romániából behozott, olcsón árult étolaj. A szennyezettség megerősítésére vagy cáfolására független laboratóriumot kért fel a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség.

2004. 11. 04. 18:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben kiderül, hogy valóban a megengedettnél több rovarirtó szert, dieldrint és aldrint tartalmaz, azonnal kivonják a forgalomból az egyik Romániából importált étolajat – közölte lapunkkal Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tájékoztatási osztályának vezetője. Elmondta: a hatóság figyelmét az Országos Élelmiszer-vizsgáló Intézet hívta fel az említett napraforgóolajra. A főfelügyelőség megvizsgáltatta a terméket, amelyben kilónként 0,005 milligramm dieldrint és aldrint találtak. Az évtizedek óta betiltott vegyület mennyisége a kimutathatósági érték alatt van, azaz nem éri el az egészségre káros mértéket.
A biztonság kedvéért azonban felkértek egy harmadik, független laboratóriumot is, hogy elemezze az olajat. Ha bebizonyosodik, hogy a megengedettnél több rovarirtó van benne, akkor azonnal kivonják a forgalomból. Az EU-ban nincs elfogadott határérték az olajos magvakra. A hazánkban korábban érvényes határérték 0,01 mg/kg volt, azaz többszöröse a most találtnak.
A bukaresti élelmiszer-ellenőrző állomáshoz még nem érkezett jelzés arról, hogy Magyarországon rovarölő szer maradványaira bukkantak az egyik romániai olajban – közölte lapunkkal Marta Zachia, az intézet analitikai laboratóriumának vezetője. Kifejtette: ha a magyar laboratóriumok kifogásolják a rovarirtó mennyiségét, ők is azonnal elkezdik a vizsgálatokat. Egyelőre azonban nem tudják, melyik cég termékéről lehet szó.
Halmágyi Tibor, a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat főigazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: tizenegy, vegyi elemzésre szakosodott laboratóriumuk a nyers növényi termékek vizsgálatára rendezkedett be. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség kérésére vállalták, hogy Miskolcon igen pontos módszerrel ismételten megvizsgálják az olajat azért, hogy cáfolják vagy megerősítsék a korábbi vizsgálatok eredményét. Hozzáfűzte: Magyarországon a szolgálat folyamatosan vizsgálja a nyers növényi termékeket, a bennük esetlegesen előforduló növényvédő szerek maradékát, többek között az aldrint és dieldrint.



A betiltott növényvédő. Magyarországon a világon elsőként, 1968-ban tiltották be azt a rendkívül hatékony rovarirtócsaládot, amelynek a DDT mellett tagja az aldrin és a dieldrin is. Ezek rendkívül lassan bomló anyagok, a talajban és a táplálékláncban is feldúsulhatnak. Az aldrin és a dieldrin megzavarhatja a hormonális háztartást, immunhiányos állapotot és májbetegséget okozhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.