Amennyiben kiderül, hogy valóban a megengedettnél több rovarirtó szert, dieldrint és aldrint tartalmaz, azonnal kivonják a forgalomból az egyik Romániából importált étolajat – közölte lapunkkal Kathi Attila, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség tájékoztatási osztályának vezetője. Elmondta: a hatóság figyelmét az Országos Élelmiszer-vizsgáló Intézet hívta fel az említett napraforgóolajra. A főfelügyelőség megvizsgáltatta a terméket, amelyben kilónként 0,005 milligramm dieldrint és aldrint találtak. Az évtizedek óta betiltott vegyület mennyisége a kimutathatósági érték alatt van, azaz nem éri el az egészségre káros mértéket.
A biztonság kedvéért azonban felkértek egy harmadik, független laboratóriumot is, hogy elemezze az olajat. Ha bebizonyosodik, hogy a megengedettnél több rovarirtó van benne, akkor azonnal kivonják a forgalomból. Az EU-ban nincs elfogadott határérték az olajos magvakra. A hazánkban korábban érvényes határérték 0,01 mg/kg volt, azaz többszöröse a most találtnak.
A bukaresti élelmiszer-ellenőrző állomáshoz még nem érkezett jelzés arról, hogy Magyarországon rovarölő szer maradványaira bukkantak az egyik romániai olajban – közölte lapunkkal Marta Zachia, az intézet analitikai laboratóriumának vezetője. Kifejtette: ha a magyar laboratóriumok kifogásolják a rovarirtó mennyiségét, ők is azonnal elkezdik a vizsgálatokat. Egyelőre azonban nem tudják, melyik cég termékéről lehet szó.
Halmágyi Tibor, a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat főigazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: tizenegy, vegyi elemzésre szakosodott laboratóriumuk a nyers növényi termékek vizsgálatára rendezkedett be. A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség kérésére vállalták, hogy Miskolcon igen pontos módszerrel ismételten megvizsgálják az olajat azért, hogy cáfolják vagy megerősítsék a korábbi vizsgálatok eredményét. Hozzáfűzte: Magyarországon a szolgálat folyamatosan vizsgálja a nyers növényi termékeket, a bennük esetlegesen előforduló növényvédő szerek maradékát, többek között az aldrint és dieldrint.
A betiltott növényvédő. Magyarországon a világon elsőként, 1968-ban tiltották be azt a rendkívül hatékony rovarirtócsaládot, amelynek a DDT mellett tagja az aldrin és a dieldrin is. Ezek rendkívül lassan bomló anyagok, a talajban és a táplálékláncban is feldúsulhatnak. Az aldrin és a dieldrin megzavarhatja a hormonális háztartást, immunhiányos állapotot és májbetegséget okozhat.