Tüntetés az egészségügyért

Országos demonstráció szervezését kezdeményezi a Magyar Orvosi Kamara a szakmai érdekképviseletek és a lakosság bevonásával. Ezzel próbálják rávenni a kormányt, hogy végre megfelelő módon tárgyaljon az egészségügyi dolgozók követeléseiről. Az akciótól remélik azt is, hogy 2005-ben reálértékben ne csökkentsék az egészségügyi intézményekre fordított forrásokat.

2004. 11. 04. 21:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Levélben keres meg minden érdekképviseletet a Magyar Orvosi Kamara (MOK), hogy minél többen vegyenek részt a szervezésben. Az akció időpontjáról még nem döntöttek.
– A demonstrációval szeretnénk elérni, hogy a kormány és a kormánypártok képviselői végre jelenjenek meg a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülésein, amelyen a köztestületek, az érdekképviseletek, a szakmai és a betegszervezetek, valamint az ellenzéki pártok is részt vesznek – jelentette ki Éger István, a MOK elnöke. Csak így alakítható ugyanis konszenzussal az ágazat jövője – tette hozzá. Az akciótól várják azt is, hogy a kormány garantálja a jövő évi költségvetésben az intézmények forrásainak reálértéken tartását. Szeretnék elérni, hogy a kormányzat kezdje meg az elmúlt években az ágazatból kivont 1500 milliárd forint pótlását, s a sztrájktörvényben meghatározott módon tárgyaljon az egészségügyi dolgozók sztrájkköveteléseiről – mondta.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter többször kifejtette, hogy nem ismerik pontosan a sztrájkolók követeléseit, arról ugyanis írásos tájékoztatást nem kaptak. Mint mondta: a kormány képviseletében az Egészségügyi és Szociális Érdekegyeztető Tanácsban egyeztetne az érintettekkel. A következő ülést a tervek szerint november 19-én tartanák. Az eddigi sztrájksorozatot meghirdető Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete viszont úgy látja, hogy ez a fórum alkalmatlan az alku megkötésére. Külön tárgyalást szeretnének, amit szerintük a törvény is előír a kormány számára. Ha nem tudnak a tárgyalások színteréről megegyezni, bírósághoz fordulnak.



A sztrájkolók alapvető követelése, hogy 5 év alatt 1500 milliárd forintot pótoljanak vissza az egészségügy költségvetésébe.
Ennek segítségével:
· követelik a kormány által megígért hatszázalékos béremelést az idén, az év elejéig visszamenőleg,
· követelik, hogy a következő öt évben az egészségügyben dolgozók bére érje el az uniós átlagbérek 75 százalékát,
· követelik a munkaidő EU-konform szabályozását, hiszen a betegeknek joguk van a kipihent egészségügyi személyzethez,
· követelik, hogy az egészségügyi dolgozók kapják meg az ügyeletben töltött idő után a nekik járó teljes díjazást, s az ott töltött időt teljes egészében ismerjék el nyugdíjszerző időnek,
· elvárják, hogy a követeléseket foglalják kollektív szerződésbe.



Sztrájk szerényebb részvétellel

Jóval kevesebb egészségügyi dolgozó demonstrált a korábbinál tegnap. A Szegedi Tudományegyetem öt klinikáján például mindössze 52-en – közölte Ágoston Zsuzsa, a sztrájkbizottság tagja. Gyulán a Pándy Kálmán Kórház 250 dolgozója nem vette fel a munkát. Az előző demonstráción itt 900-an vettek részt. Akkor a tüntetők még megkapták az arra a napra járó bérüket, a mai akció után azonban már nem fizetnek nekik. A gyöngyösi Bugát Pál Kórházban 150-en, a veszprémi megyei kórházban több mint kétszázan, míg a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban 350-en csatlakoztak az akcióhoz tegnap. Nem volt munkabeszüntetés a Pécsi Tudományegyetemen, ahol korábban ezernél is többen sztrájkoltak. Sok helyen a kék szalag viselésével fejezték ki szolidaritásukat. A székesfehérvári Szent György Kórház dolgozói este a megyei önkormányzat előtt gyertyafényes tüntetéssel próbáltak érvényt szerezni a jobb bér- és munkakörülményekre vonatkozó követeléseiknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.