Levélben keres meg minden érdekképviseletet a Magyar Orvosi Kamara (MOK), hogy minél többen vegyenek részt a szervezésben. Az akció időpontjáról még nem döntöttek.
– A demonstrációval szeretnénk elérni, hogy a kormány és a kormánypártok képviselői végre jelenjenek meg a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülésein, amelyen a köztestületek, az érdekképviseletek, a szakmai és a betegszervezetek, valamint az ellenzéki pártok is részt vesznek – jelentette ki Éger István, a MOK elnöke. Csak így alakítható ugyanis konszenzussal az ágazat jövője – tette hozzá. Az akciótól várják azt is, hogy a kormány garantálja a jövő évi költségvetésben az intézmények forrásainak reálértéken tartását. Szeretnék elérni, hogy a kormányzat kezdje meg az elmúlt években az ágazatból kivont 1500 milliárd forint pótlását, s a sztrájktörvényben meghatározott módon tárgyaljon az egészségügyi dolgozók sztrájkköveteléseiről – mondta.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter többször kifejtette, hogy nem ismerik pontosan a sztrájkolók követeléseit, arról ugyanis írásos tájékoztatást nem kaptak. Mint mondta: a kormány képviseletében az Egészségügyi és Szociális Érdekegyeztető Tanácsban egyeztetne az érintettekkel. A következő ülést a tervek szerint november 19-én tartanák. Az eddigi sztrájksorozatot meghirdető Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete viszont úgy látja, hogy ez a fórum alkalmatlan az alku megkötésére. Külön tárgyalást szeretnének, amit szerintük a törvény is előír a kormány számára. Ha nem tudnak a tárgyalások színteréről megegyezni, bírósághoz fordulnak.
A sztrájkolók alapvető követelése, hogy 5 év alatt 1500 milliárd forintot pótoljanak vissza az egészségügy költségvetésébe.
Ennek segítségével:
· követelik a kormány által megígért hatszázalékos béremelést az idén, az év elejéig visszamenőleg,
· követelik, hogy a következő öt évben az egészségügyben dolgozók bére érje el az uniós átlagbérek 75 százalékát,
· követelik a munkaidő EU-konform szabályozását, hiszen a betegeknek joguk van a kipihent egészségügyi személyzethez,
· követelik, hogy az egészségügyi dolgozók kapják meg az ügyeletben töltött idő után a nekik járó teljes díjazást, s az ott töltött időt teljes egészében ismerjék el nyugdíjszerző időnek,
· elvárják, hogy a követeléseket foglalják kollektív szerződésbe.
Sztrájk szerényebb részvétellel
Jóval kevesebb egészségügyi dolgozó demonstrált a korábbinál tegnap. A Szegedi Tudományegyetem öt klinikáján például mindössze 52-en – közölte Ágoston Zsuzsa, a sztrájkbizottság tagja. Gyulán a Pándy Kálmán Kórház 250 dolgozója nem vette fel a munkát. Az előző demonstráción itt 900-an vettek részt. Akkor a tüntetők még megkapták az arra a napra járó bérüket, a mai akció után azonban már nem fizetnek nekik. A gyöngyösi Bugát Pál Kórházban 150-en, a veszprémi megyei kórházban több mint kétszázan, míg a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórházban 350-en csatlakoztak az akcióhoz tegnap. Nem volt munkabeszüntetés a Pécsi Tudományegyetemen, ahol korábban ezernél is többen sztrájkoltak. Sok helyen a kék szalag viselésével fejezték ki szolidaritásukat. A székesfehérvári Szent György Kórház dolgozói este a megyei önkormányzat előtt gyertyafényes tüntetéssel próbáltak érvényt szerezni a jobb bér- és munkakörülményekre vonatkozó követeléseiknek.