Verespatak: ügynöki összeköttetés

A Román Hírszerző Szolgálat a bukaresti képviselőházban jelentette fel Magyarországot a verespataki aranybánya-beruházás elleni „szervezkedés” miatt. Román sajtóértesülések szerint a történtek mögött a beruházó cég egyik vezetője, Ovidiu Tender milliárdos állhat, aki a titkosszolgálat fedett ügynökeként tevékenykedik.

2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ovidiu Tender, Románia egyik leggazdagabb embere, a román titkosszolgálat fedett ügynöke a verespataki aranybánya-beruházás egyik szereplője – állítja a Romania Libera című lap.
Mint arról beszámoltunk, a milliárdos vállalkozó Frank Timissel, az Ausztráliában kábítószer-birtoklásért többször elítélt üzletemberrel együtt – aki tulajdonosa és egyik vezetője az aranybánya-építő Gabriel Resources-nek – nemrég támogatott egy NATO-konferenciát, ahol kapcsolatokat épített ki a szövetség titkosszolgálatainak embereivel. Itt találkozott a katonai szervezet egyik őrnagyával, a holland Jan Willem Matserrel, akit később elítéltek egy 200 millió dolláros pénzmosási ügyben okirat-hamisítás és hivatali visszaélés miatt. Az ügyészség szerint kolumbiai kábítószerügyletekből származó pénzt utaltak át Ovidiu Tender cégének is, de a milliárdos elleni vádat ejtették.
Az ügy érdekessége, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) az utóbbi napokban lépéseket tett a verespataki beruházás érdekében.
A Ziua nevű román lap pénteki számában arról számolt be, hogy a szervezet jelentést küldött a román képviselőház vezetésének, miszerint magyar érdekek állnak a beruházás megakadályozása mögött. Amennyiben igaz a Romania Libera állítása Ovidiu Tender beszervezéséről, akkor érthetővé válik, miért annyira fontos a titkosszolgálatoknak Verespatak ügye. Ovidiu Tender egyébként a román hadsereg egyik volt securitatés tábornokának fia, és ő maga is tisztként szolgált a hadseregben.
Közeli kapcsolatban áll Ion Iliescu román köztársasági elnök nemzetbiztonsági tanácsadójával, Ioan Talpessal.
Az Adevarul című bukaresti lap szerint Talpes révén került szponzorként képbe Tender és Timis mint nagyberuházók, a román biztonsági szervek ily módon „nyitottak a civil társadalom felé”.
Tender a román sajtóban azt nyilatkozta: 2002 áprilisában azzal a megjegyzéssel hívta fel Talpes, hogy egy magas rangú NATO-hivatalnok Romániában járva üzletemberekkel szeretne kapcsolatokat építeni. Az első találkozó a bukaresti Hilton Szálló éttermében történt, amelyen a vállalkozó szerint Matseren kívül az SRI és az SIE (Külföldi Hírszerző Szolgálat) egy-egy tábornoka is jelen volt. Bukaresti lapinformációk szerint Matser segítője a Tenderrel való kapcsolattartásban Otilia Ciocarlan volt, az SRI tolmácsa. A hölgy fordított Romániában Matsernek, majd 2003 januárjában elhagyta a hírszerzést, és ötszázalékos tulajdonrészt szerzett egy Hollandiában bejegyzett holdingban.
A cégben 80 százalékot Matser tart kézben, a fennmaradó üzletrész Larry Wattsé, Talpes keresztapjáé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.