Lopakodó privatizációtól tart a Fidesz

A kormány és a Fidesz is olyan törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé, amely lehetővé tenné az egészségügyi szolgáltatás magánosítását, az intézmények működtetési formájának átalakítását. A két párt azonban eltérően képzeli el a magántőke bevonását.

2004. 12. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Törvényjavaslatot készít a Fidesz az egészségügyi intézmények működési formájának átalakításáról, ami a korábbi, Mikola István-féle jogszabály aktualizált változata lenne. Orbán Viktor pártelnök úgy fogalmazott, csak nonprofit elv alapján tudják elképzelni a tőkebevonást. A Fidesz egészségügyi egyeztető fóruma egyébként öt pontból álló javaslatcsomagot fogadott el tegnap. Ebben az említett törvényjavaslaton kívül az áll: felhívják a kormányt és az önkormányzatokat, hogy állítsák le a lopakodó privatizációt. Ennek egyik példája Orbán Viktor szerint a Schöpf-Merei kórház kht.-vá alakítása. Noha most a kht. 100 százalékos önkormányzati tulajdonban van, semmi nem garantálja, hogy a helyhatóság nem értékesíti többségi részesedését. Arra kérik a kabinetet és a Pénzügyminisztériumot, hogy állítsák helyre az egészségügyi intézmények működőképességét a finanszírozásukból elvont pénzösszeg visszapótlásával. Ezzel ugyanis megszűnne az önkormányzatok privatizációs kényszere. A Fidesz is egyetért azzal, hogy elkerülhetetlen a kórházak működtetési formájának átalakítása – mondta Orbán Viktor. Annak érdekében, hogy ez biztonságban történhessék, azt javasolják: az egészségügyi törzsvagyont minősítsék át célvagyonná, ami megakadályozná az ingatlanspekulációt. Szeretnék elérni azt is, hogy a kormány vegyen részt a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülésein.
A kormány az Országgyűlés elé terjeszti az állami tulajdonú egészségügyi intézmények jövőjét érintő elképzeléseit – ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még kedden közölte a közszolgálati rádióban. Az egészségügyi minisztériumban már megkezdték egy törvénycsomag kidolgozását – tájékoztatta lapunkat Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Ebben összefoglalnák azokat a már meglévő jogszabályokat, amelyek az ágazat privatizációját érintik, de kiegészítenék azokat újabb, garanciális szabályokkal. Hogy milyenekkel, azt a tárcavezető még nem tudta megmondani. Leszögezte viszont: nem arról van szó, hogy ismét benyújtják a Csehák Judit korábbi miniszter nevével fémjelzett kórháztörvényt, amelyet az Alkotmánybíróság formai okok miatt megsemmisített. Mint mondta, még a munka kezdeti fázisában egyeztetne a pártokkal, hogy ne csak a parlamenti vitában ütközzenek az álláspontok. Az új jogszabálycsomag jövőre kerülhetne a parlament elé.
Thürmer Gyula, a kórház-privatizációs népszavazást kezdeményező Munkáspárt elnöke szerint az emberek azt a világos és egyértelmű üzenetet fogalmazták meg a vasárnapi népszavazáson, hogy nem akarják a kórházak állami tulajdonának a megváltoztatását semmilyen formában, sem a tulajdonjog, sem a működtetési jog privatizációjával, sem pedig az intézmények kht.-vá alakításával. Noha a referendum eredménytelen volt, a kormánynak mégis figyelembe kell vennie a közel kétmillió ember véleményét, és ennek megfelelően törvényt kell alkotnia. Számtalan helyen tervezik a kórházak eladását – szögezte le. Ezt akár újabb, helyi népszavazások kezdeményezésével is megpróbálják megakadályozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.