Törvényjavaslatot készít a Fidesz az egészségügyi intézmények működési formájának átalakításáról, ami a korábbi, Mikola István-féle jogszabály aktualizált változata lenne. Orbán Viktor pártelnök úgy fogalmazott, csak nonprofit elv alapján tudják elképzelni a tőkebevonást. A Fidesz egészségügyi egyeztető fóruma egyébként öt pontból álló javaslatcsomagot fogadott el tegnap. Ebben az említett törvényjavaslaton kívül az áll: felhívják a kormányt és az önkormányzatokat, hogy állítsák le a lopakodó privatizációt. Ennek egyik példája Orbán Viktor szerint a Schöpf-Merei kórház kht.-vá alakítása. Noha most a kht. 100 százalékos önkormányzati tulajdonban van, semmi nem garantálja, hogy a helyhatóság nem értékesíti többségi részesedését. Arra kérik a kabinetet és a Pénzügyminisztériumot, hogy állítsák helyre az egészségügyi intézmények működőképességét a finanszírozásukból elvont pénzösszeg visszapótlásával. Ezzel ugyanis megszűnne az önkormányzatok privatizációs kényszere. A Fidesz is egyetért azzal, hogy elkerülhetetlen a kórházak működtetési formájának átalakítása – mondta Orbán Viktor. Annak érdekében, hogy ez biztonságban történhessék, azt javasolják: az egészségügyi törzsvagyont minősítsék át célvagyonná, ami megakadályozná az ingatlanspekulációt. Szeretnék elérni azt is, hogy a kormány vegyen részt a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülésein.
A kormány az Országgyűlés elé terjeszti az állami tulajdonú egészségügyi intézmények jövőjét érintő elképzeléseit – ezt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még kedden közölte a közszolgálati rádióban. Az egészségügyi minisztériumban már megkezdték egy törvénycsomag kidolgozását – tájékoztatta lapunkat Rácz Jenő egészségügyi miniszter. Ebben összefoglalnák azokat a már meglévő jogszabályokat, amelyek az ágazat privatizációját érintik, de kiegészítenék azokat újabb, garanciális szabályokkal. Hogy milyenekkel, azt a tárcavezető még nem tudta megmondani. Leszögezte viszont: nem arról van szó, hogy ismét benyújtják a Csehák Judit korábbi miniszter nevével fémjelzett kórháztörvényt, amelyet az Alkotmánybíróság formai okok miatt megsemmisített. Mint mondta, még a munka kezdeti fázisában egyeztetne a pártokkal, hogy ne csak a parlamenti vitában ütközzenek az álláspontok. Az új jogszabálycsomag jövőre kerülhetne a parlament elé.
Thürmer Gyula, a kórház-privatizációs népszavazást kezdeményező Munkáspárt elnöke szerint az emberek azt a világos és egyértelmű üzenetet fogalmazták meg a vasárnapi népszavazáson, hogy nem akarják a kórházak állami tulajdonának a megváltoztatását semmilyen formában, sem a tulajdonjog, sem a működtetési jog privatizációjával, sem pedig az intézmények kht.-vá alakításával. Noha a referendum eredménytelen volt, a kormánynak mégis figyelembe kell vennie a közel kétmillió ember véleményét, és ennek megfelelően törvényt kell alkotnia. Számtalan helyen tervezik a kórházak eladását – szögezte le. Ezt akár újabb, helyi népszavazások kezdeményezésével is megpróbálják megakadályozni.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban