Tovább bonyolódik a Jukosz-ügy

Tegnap a Deutsche Bank arra kérte a Jukosz-ügyben eljáró amerikai bíróságot, hogy állapítsa meg saját illetéktelenségét az ügyben, és ennek alapján szüntesse be a tárgyalást. Közben a Jukosz azt kéri a bíróságtól, hogy legkevesebb húszmilliárd dollár kártérítésre ítélje a Juganszknyeftegaz megszerzőit.

Dénes Zoltán
2004. 12. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hírügynökség információi szerint a Deutsche Bank tegnap nyilvánosságra hozott beadványában rámutat: az amerikai bíróságnak semmi köze az orosz állam és egy Oroszországban honos vállalat adóügyi vitájához, és a Jukosznak sem vagyona, sem üzleti tevékenysége nincs a bíróság joghatóságának területén. Közben a Jukosz azt kéri a bíróságtól, hogy legkevesebb húszmilliárd dollár kártérítésre ítélje a Juganszknyeftegaz megszerzőit. Az ügy előzménye, hogy december közepén a Jukosz csődvédelmet kért az amerikai csődtörvény alapján egy texasi, houstoni bíróságtól. Az amerikai járási bíróság bírája pedig jóváhagyta a több tíz milliárd dolláros adóhátralék címén hatósági ostrom alatt tartott Jukosz orosz olajipari vállalat fő termelőegységének, a Juganszknyeftegaz elárverezésének tíznapos felfüggesztését elrendelő csődbírósági döntést. Ettől függetlenül a Juganszknyeftegazt december 19-én elárverezték 9,4 milliárd dollárnak megfelelő összegért a Jukosz 26 milliárd dolláros adótartozása miatt. Az orosz olajipari vállalat arra alapozta az amerikai bíróság illetékességét, hogy pénzügyi igazgatója, Bruce Misamore Houstonban lakik. A Deutsche Bank beadványa emlékeztet, hogy Misamore alig két héttel a Jukosz keresetének beadása előtt költözött Houstonba. Különben a német bank azért érdekelt az ügyben, mert egy hitelező csoport élén áll, amely az orosz Gazprom számára finanszírozná a Juganszknyeftegaz megszerzését. Az ideiglenes intézkedés maga is, de egy Jukosznak kedvező jogerős bírósági ítélet végképp pereket alapozna meg a Deutsche Bank amerikai érdekeltségei, végső soron vagyona ellen, ha a bírósági döntéssel szembehelyezkedve részt vállalna a Jukosz-vagyon széthordásában.
Az amerikai bíróság ideiglenes intézkedése miatt a Gazprom közvetlenül kiszállt a Juganszk-árverésből, s nem licitált. A Juganszkot egy addig ismeretlen, minden bizonnyal e célra sebtében összehozott befektető csoport, a BaikalFinansgroup vette meg, majd a BaikalFinansgroupot a múlt héten felvásárolta az orosz állami Rosznyeft olajtársaság. Ugyanakkor a Rosznyeftet a tervek szerint január végéig beolvasztják a Gazpromba. Az ügyletet egyébként a héten egy Kreml-tanácsadó az év panamájának nevezte. Andrej Illarionov az év talányának tartja, hogy honnan szerez a Rosznyeft több mint kilencmilliárd dollárt a Juganszk megvételéhez, de élt a gyanúperrel: a pénzt az államkasszából, vagyis az állampolgárok zsebéből vehetik ki, hiszen egyetlen orosz cég sem rendelkezik ennyi szabad eszközzel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.