A TASZ szerint mennie kell Lamperthnek

2005. 01. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha szó nélkül tűrjük, hogy a belügyminiszter következmények nélkül, sorozatosan törvényt sértsen, akkor azzal utat engedünk a hatalmi önkénynek, ezért Lamperth Mónikának mennie kell – jelentette ki Schiffer András, a Társaság a szabadságjogokért (TASZ) ügyvivője.
Schiffer szerint tudomásul kell venni, hogy egy jogállamban mindenkinek alkotmányos joga a gyülekezés, még akkor is, ha annak tartalmával az aktuális politikai hatalom nem ért egyet. Az ügyvivő szerint törvénysértő volt többek között Bácsfi Diána rendezvényeinek, a Civilek a Békéért Mozgalom demonstrációinak, a Lelkiismeret 88’ csoport több megmozdulásának, valamint a Baumag tüntetésének betiltása. Hozzátette: egy megmozdulás csak akkor tiltható be, ha az valóban ellehetetleníti a közlekedést, ilyen körülmény azonban egyik esetben sem állt fenn. Kiemelte a Greenpeace-aktivisták 2003 júniusi, a paksi atomerőműnél tartott demonstrációját, ahol a békésen tüntetőkkel szemben brutális, pártállami módszerekkel lépett fel a rendőrség. Schiffer szerint nem szakszerűtlenségből, hanem a rendőrségre gyakorolt példa nélküli nyomásgyakorlásból erednek a törvénysértések.
A Belügyminisztérium nem reagált a társaság felszólítására, a Budapesti Rendőr-főkapitányság viszont közleményben rámutatott, a hatóság mindenkor hatályos jogszabályok alapján jár el. Bejelentett rendezvények esetén a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény alapján döntenek az esemény tudomásulvételéről vagy tiltásáról.
A gyülekezési jogot szabályozó rendelkezések szerint Magyarországon a rendőrségnek nincs engedélyezési joga, csak tudomásul veheti a nyilvános rendezvények kötelező bejelentését – nyilatkozta lapunknak Hankó Faragó Miklós, az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára. Rámutatott, ettől eltérően csak nagyon szűk körben intézkedhetnek. Annak megítélésére, hogy a Lelkiismeret 88’ csoport két héttel ezelőtt Gyurcsány Ferenc háza elé hirdetett béketüntetés során a karhatalom bevetése indokolt volt-e, nem vállalkozott. Nem volt hajlandó kommentálni azt a tényt sem, hogy a rendőrség a karhatalmi intézkedésért 350 ezer forint költséget számlázott ki a szervezetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.