A választás békeüzenet – véli Khaled Ghazal

2005. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a palesztin nép üzenete: békét akarunk – jelentette ki lapunk kérdésére Khaled Ghazal Budapestre akkreditált palesztin nagykövet, aki szerint Mahmúd Abbász elnökké választása azt jelzi, a nép elutasítja az erőszakot és az azt támogató szervezeteket is.
Mahmúd Abbász kampánya során egyértelműen kiállt az intifáda beszüntetése mellett, ugyanis csak erőszakmentesen lehet folytatni a béke felé vezető utat – mondta a nagykövet. Hozzátette: az új elnök ragaszkodik az útiterv folytatásához, amely a 2005-ös évre független palesztin állam létrehozását tűzte ki célul. „Biztonságot, rendet akarnak a palesztinok, nem polgárháborút” – jelentette ki Khaled Ghazal. Elmondta ugyanakkor, a lakosság nagyon boldog, hogy véget ért a törvényen kívüli állapot, s végre újra van elnöke Palesztinának.
A nagykövet kiemelte, Mahmúd Abbásznak nincs könnyű dolga, hogy egységbe kovácsolja a népet, kövesse az útitervet, emellett szót értsen az izraeliekkel. Elmondta, ő derűlátó a választási eredmények tudatában. Az útiterv rendelkezései között megtalálható, hogy a palesztinok felhagynak a terrorizmussal, „azt leírták, hogy állítsuk meg a fegyvereseket, csak azt nem, hogyan tegyük ezt meg” – közölte a nagykövet. Bizakodását fejezte ki, hogy az új elnök eredményes tárgyalásokat tud folytatni a Hamásszal és az Iszlám Dzsiháddal, „főként, miután kiderült, a nép nem támogatja az ő útjukat”.
A jövőről Khaled Ghazal elmondta, Mahmúd Abbász azonnal munkába állt, s már egyeztette is Abu Ala (Ahmed Korei) miniszterelnökkel az új kormány névsorát. „Bizonyos posztokon változni fog a kabinet összetétele, s júliusban parlamenti választásokat is tartunk” – mondta a diplomata. Hozzátette: augusztus 4-én a legerősebb palesztin politikai erő, a Fatah kongresszust tart, amely meghatározza a követendő programot, és tisztújítást is végrehajtanak. „A harcunkhoz azt várjuk, hogy a nagyvilág is hozzáteszi a maga részét, anyagi és erkölcsi támogatást várunk a külföldi országoktól s azt, hogy gyakoroljanak nyomást Izraelre az útiterv betartása céljából” – mondta Khaled Ghazal. Felhívta a figyelmet, hogy a rafahi határátkelő hónapok óta zárva van, ezt a problémát pedig szerinte minél előbb meg kell oldani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.