Csökkenő jegyzések

Mérséklődtek az év eleji búza- és a takarmánykukorica-jegyzések a nemzetközi piacokra nagy befolyással bíró chicagói árutőzsdén. Kezdetben az év elejei érdektelenség megmutatkozott a piacon; a befektetési alapok nehezen szánták rá magukat a kereskedői döntésekre, és csak később tornázták fel az árszinteket, igaz, akkor sem jelentősen.

Nagy Ottó
2005. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai export a vártnál jóval alacsonyabb volt búzából és a kukoricánál is csak az előre jelzett sáv alsó határát súrolta. Jó hír volt a piacon, hogy Argentínában a kukorica vetésének 98 százalékával végeztek, és máris 15,5 millió tonna termésvárakozással számol a piac, amely kedvező időjárás esetén ennél magasabb is lehet.
Az Agrograin Rt. szerint a nemzetközi gabonapiacokon a következő időszakban az időjárás alakulása veszi át a meghatározó szerepet. Ha több helyről jeleznek az utóbbi napokra jellemző szélsőséges időjárást, a világ – jelenleg megfelelőnek tűnő – ellátási helyzetében komoly fennakadások jelentkezhetnek, amelyek az árakra negatívan hathatnak. A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) az első kereskedési héten szinte csak takarmánykukoricával kereskedtek, végül 183 kontraktus született 440 millió forint értékben, míg az egységes búzapiacon összesen 24 kontraktusra született üzletkötés. A gabonapiacon mérsékelt, kissé lefelé menő ármozgás volt jellemző. A takarmánykukorica-árak is folyamatosan csökkentek, ami elsősorban a rekord gabonatermés nyomásának tudható be.
Az elmúlt (második) héten a takarmánykukorica piacán a márciusi terminre 23 000 és 23 100 forinton 31 kontraktus kelt el, a lejárat jegyzése az utóbbi szinten zárt, 110 forintot csökkenve. Májusra 24 ezer forinton öt, novemberre pedig 25 200 forinton tíz kontraktus forgott. Kedden a kukorica piacán a márciusi és a májusi termin 100-100 forinttal csökkent, az előbbi esetében 23 ezer forint, az utóbbinál pedig 23 900 forint volt az árfolyam. Ezek az árak csökkentek szerdán tovább 100, illetve 250 forinttal. Csütörtökön a májusi jegyzések újabb 350 forintot veszítettek, a júliusi jegyzések pedig 200 forinttal váltak olcsóbbá. Pénteken a kukoricaárak 150–400 forinttal csökkentek, a márciusi jegyzés az előző napinál 250 forinttal alacsonyabban, 22 650 forinton állapodott meg.
Csendben kezdte a heti kereskedést a búza, amelynek jegyzései kedden három lejáratra gyengültek kismértékben. Az árcsökkenés jelentősebb volt a következő nap, amikor a márciusi lejárat 190 forinttal, a májusi 300 forinttal, az augusztusi pedig 100 forinttal esett vissza, amely azt jelentette, hogy márciusra 23 900, májusra 24 250, augusztusra pedig 23 900 forintért lehetett szerdán búzát vásárolni a BÁT-on. A csütörtök hozta a legnagyobb negatívumot az egyes búzajegyzések életében, mert ekkor a kenyérgabona márciusi lejárata 670 forintot esett és csökkent mellette a májusi is. Mindennek fittyet hányva emelkedett azonban 100 forinttal az augusztusi terminus. Ez valóban csak szalmalángnak bizonyult, mert az utolsó kereskedési napon augusztusig bezárólag 200-300 forintot estek a búzajegyzések, amelyek a távolabbi lejáratokra is, igaz, kisebb mértékben, 10 és 50 forint között mérséklődtek. A márciusi szállítású búza ára 230 forinttal 23 ezer forintra csökkent.
Hiába voltak az itthoni árcsökkenések, nem törték le az ukrán búzaexportot, amelynek mennyisége az idén már elérte a 2,44 millió tonnát, szemben a tavalyi mindössze ezertonnás összkivitelével. Az APK-Inform mezőgazdasági ügynökség múlt pénteki, vámadatokon alapuló közlése szerint a búza mellett 3,05 millió tonna árpát és
52 300 tonna rozsot is exportáltak 2004 júliusától 2005. január elejéig szomszédaink. Tavaly ebben az időszakban Ukrajna 1,1 millió tonna árpát exportált, rozskivitele azonban nem volt, fél évszázada a leggyengébb gabonatermés miatt. Az ukrán kormány a múlt hét elején azt is bejelentette, hogy összesen 17,5 millió tonna búzát és 11,1 millió tonna árpát takarítottak be 2004-ben, míg egy évvel korábban a búzatermés 3,6 millió, az árpatermés 6,8 millió tonna volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.