Értelmetlen adminisztráció

Minden gyógyszer és gyógyászati segédeszköz felírásánál nyilatkoznia kell a betegnek arról, hogy az adott terméken kívül más orvos mit és milyen mennyiségben rendelt számára az előző harminc napban – ezt írja elő egy már elfogadott törvénymódosítás. A doktorok többsége értelmetlennek tartja a szigorítást, és nem is tartja be.

2005. 01. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem látjuk értelmét ennek a törvénymódosításnak. Ez egy olyan adminisztrációs intézkedés, amelynek semmilyen haszna nincs. Csak bosszúságot okoz a betegnek és az orvosnak is – vélekedett Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. Vannak olyan páciensek, akik tíz-tizenötféle gyógyszert szednek, ők aligha emlékezhetnek mindegyikre pontosan – tette hozzá. Életszerűtlen az egész, ezért a doktorok többsége nem is tartja be – ismerte el.
– Nem is tudjuk, hogy mi volt a célja ezzel a jogalkotónak – hívta fel a figyelmet Éger István. Az biztosan nem, hogy kiszűrje azokat, akik feltűnően sok gyógyszert írattatnak fel társadalombiztosítási támogatással. Róluk ugyanis az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) informatikai rendszere már hoszszabb ideje listát készít – fogalmazott. Ma már azt is pontosan nyilvántartja az OEP számítógépes rendszere, hogy ki, mikor, milyen gyógyászati segédeszközt váltott ki. Így azonnal kiderül – nyilatkozat nélkül is –, ha valaki kétszer kap például kerekes széket.
Király Péter háziorvos sosem kért ilyen nyilatkozatot a betegeitől. Egy másik doktor viszont megpróbál eleget tenni a jogszabálynak. Ő neve mellőzését kérve elmondta: a betegdokumentációra ráírja, amit a páciens felsorol. Amikor azok panaszkodnak, hogy nem emlékeznek pontosan, azt mondja: „Nem baj, legalább néhányat írjunk le.”
– Leginkább a gyógyászati segédeszközöknél fordult elő, hogy a betegek többször felíratták tb-támogatással ugyanazt a terméket. Ennek kiszűrésére vezettük be ezt a rendszert tavaly májusban, igaz, azóta úgy fejlesztették az OEP informatikai rendszerét, hogy ezek a többszöri igénylések abból is kiderülnek – indokolt Hamvas József, az egészségügyi tárca főosztályvezetője. – Ezért jogszabály-módosításon gondolkodunk – tette hozzá. Azt viszont nem tudta megmondani, hogy végleg eltörlik-e ezt a nyilatkozattételi kötelezettséget.
Bartucz Attila, az OEP szóvivője annyit mondott: eddig még nem büntettek meg senkit, amiért nem jegyezte fel a korábban felírt gyógyszereket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.