Kell egy új kar? Robbantsd le a régit! – sokkol a holland kormány plakátkampánya. Az országban minden szilveszterkor körülbelül négyszáz ember sérül meg a petárdázás következtében, pedig Hollandia egyike azon kevés országoknak, ahol kizárólag az új év köszöntésekor szabad petárdát dobálni. De úgy tűnik, hogy ebben az országban még egy nap is soknak számít. A szomszédos Belgium sokkal könnyedebben fogja fel az ügyet, ott ugyanis az év bármely napján lehet robbantgatni.
A petárdákat viszont mindenhol szigorúan ellenőrzik, speciális laboratóriumokban vizsgálják. Különösen a petárdagyár-robbanások hívták fel a figyelmet a veszélyekre. Hollandia, Spanyolország, Mexikó, az Egyesült Államok, valamint Magyarország is megtapasztalhatott az elmúlt időszakban egy-egy ilyen borzalmat. Az esetek felvetették a petárdaeladások és a veszélyes anyagok tárolásának megszigorítását. Spanyolország és Franciaország ezt meg is tette, s a felhasználást az állami ünnepekhez kötötte. E két országban kizárólag az illetékes önkormányzat engedélyével, a tűzoltóság hozzájárulásával lehet felhasználni a szórakoztató termékeket.
Kontinensünk legnagyobb részén könnyen lehet legális robbanószerhez jutni, de nem lehet akármikor szabadon felhasználni a megszerzett petárdákat. Több kategóriába sorolják az ilyen anyagokat. A legártatlanabb fajtákat – ilyenek a születésnapi tortára helyezhető tűzköpő vagy a csillagszóró – kisgyermekek is megvásárolhatják (Németországban a korhatár hét év), a komolyabb, színes-tüzes, forgó és repülő robbanószerek megvásárlását általában a felnőttkorhoz kötik (Franciaországban bizonyos esetekben nagyon költséges robbantói vizsgához is). Németország hagyományosan sok petárdát gyárt, és az utóbbi időben aggódva figyelte a Kínából beözönlő, silány minőségű robbanóeszközöket, ezért közös EU-törvényt szorgalmazott a hivatalos petárdázás védelmében, amelyet a korábbi Európai Bizottság elnöke, Romano Prodi is támogatott, ám eddig nem történtek lépések az ügyben.
Egész Európáról elmondható, hogy az új év beköszönésekor nagy számban robbannak a petárdák – törvény szerint vagy jogellenesen.
Az angolszászoknál újabb lehetőséget rejtenek bizonyos ünnepek, amelyek közül sok szervesen kapcsolódik a petárdázáshoz. Ilyen az angolok november 5-i „Bonfire Night”-ja, mikor a szigetországban szinte mindenhol tüzeket gyújtanak, megemlékezve az ország legnagyobb árulójáról, Guy Fawkes-ról, aki 1605-ben ezen az estén próbálta felrobbantani a parlamentet, mivel az azelőtt nem sokkal trónra lépett I. Jakab király folytatta elődei katolikusellenes hagyományát. Ezen az estén – a tavaly életbe lépett törvény értelmében – éjfélig engedélyezett a robbantgatás. Hajnali egy óráig petárdázhatnak a brit alattvalók szilveszterkor, a kínai újév alkalmával, valamint – gesztusként az indiai származású briteknek – a divali éjszakáján is. (A divali a hindu újév, a fény ünnepének napja, amelyet novemberben tartanak.) A kormánypárt ugyanakkor elérte, hogy a petárdák hangereje ne legyen több 120 decibelnél, és bűncselekménnyé nyilvánította az este tizenegy és reggel hét óra közötti robbantásokat. A törvényt megsértőket akár ötezer font bírsággal is sújthatják, s fél évre börtönbe zárhatják. Ez a sors vár azokra is, akik maradandó sérüléseket okoznak állatoknak, például meggondolatlanul robbantanak egy kutya közvetlen közelében.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő