Az Oktatási Minisztérium szakmai tanácsadó testületének szinte minden tagja negatív észrevételt fogalmazott meg a kétszintű érettségi rendszerével és lebonyolításával kapcsolatban. A szakmai oldal azt kérte a minisztériumtól, hogy zárja le végre az ezzel kapcsolatos rendeletek módosításait, mert a tanárok és a diákok nem tudják követni a változásokat. A kétszintű érettségire felkészítő képzéseken korábban részt vevő pedagógusok például még mást tanultak, mint azok, akik most járnak tanfolyamra. Sérelmezték, hogy a tárca csupán 10 ezer forintos normatív támogatást ad egy érettségire, pedig tavaly a hagyományos vizsga is 13 ezer forintba került az iskoláknak, az emelt szint pedig ennél jóval költségesebb.
A pedagógus-szakszervezetek szerint semmiképpen sem kellett volna idén bevezetni az új rendszert, mert a rohammunka káoszt, kétségbeesést és átláthatatlanságot okoz. A tárca korábban azt ígérte, hogy a kétszintű érettséginek köszönhetően nem lesz szükség költséges felvételi előkészítő tanfolyamokra. Most ugyanúgy fizetni kell értük, csak érettségi-előkészítőnek nevezik őket.
A szülői szervezetek elhibázottnak tartják a kétszintű vizsgarendszert. Novák János, az Országos Szülői Szervezetek Egyeztető Fórumának elnöke szerint az egyszintű érettségi reformjával is kiküszöbölhető lenne a felvételi vizsga. A külföldi egyetemeken például egy jó érdemjegyű emelt szintű vizsga kevesebbet ér egy jeles középfokúnál, mivel ott nem tesznek különbséget a két bizonyítvány között. Novák arra kérte a minisztériumot, hogy szeptemberben újra üljenek tárgyalóasztalhoz, és vizsgálják felül, hogyan lehetne egy megreformált egyszintű érettségivel megoldani a felvételi vizsga kiváltását.
Arató Gergely, az OM politikai államtitkára leszögezte: a kétszintű érettségi ténye évek óta ismert volt, ezért a feltételek adottak voltak a felkészüléshez. A politikus szerint a kritikák jó része érvényesíthető lenne a korábbi vizsgarendszerre is.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is