Nem akarunk tömeges, az államigazgatást teljesen megbénító pereskedésbe kezdeni. De célzottan, konkrét intézményeket kiválasztva, folyamatosan perelni fogunk – jelentette ki Hegedűs Lajos, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége (MEOSZ) elnöke. Szervezetük biztosítaná a jogi képviseletet, ha valamelyik sorstársukat érdeksérelem éri, például azért, mert nem tudott bejutni a háziorvosi rendelőbe vagy az okmányirodába. A mozgáskorlátozott személynek tanúként kellene részt vennie a bírósági eljárásban.
– Kértük a tagszervezeteinket, hogy február 15-ig készítsenek listát azokról a közintézményekről, amelyeket be lehetne vonni az akcióba – tájékoztatta lapunkat Hegedűs Lajos. Nem árulta el, hogy melyik intézmény lesz az első „szenvedő alany”. Annyit azonban elmondott, hogy már konkrét eseteket vizsgálnak jogi szakértőkkel. Felhívta a figyelmet arra: a fogyatékos személyek még tanúként sem szívesen vesznek részt perekben, mert félnek, hogy emiatt az önkormányzatnál hátrány éri őket, például méltányosságból adható támogatásoknál nem döntenek a javukra. Az 1998-as esélyegyenlőségi törvény mondta ki, hogy 2005-re a magyar közintézményeknek akadálymentessé kell válniuk. Ennek ellenére 30 százalékuk sem az – állapította meg az érdekvédelmi szervezet elnöke.
*
Hozzátette: elfogadhatatlan, hogy egy törvényi határidőt utólag módosítsanak. Az akciót figyelemfelkeltésnek szánják, ami szerintük különösen látványos lesz, ha például a bíróság épületébe is ölben kell majd felvinni a tanúként megjelenő kerekes székest.
A probléma megoldását azonban mástól remélik: ennek érdekében egyeztetést folytatnak a kormánnyal az akadálymentesítés új ütemezéséről. A MEOSZ javaslata szerint új határidőnek 2010. december 31-ét kellene kijelölni, eddig kellene akadálymentessé tenni a közintézményeket.
Lennének azonban olyan kiemelt épületcsoportok, amelyeknél hamarabb kellene befejezni munkálatokat. A munkaügyi szervezetek épületeit 2005. december 31-ig, a háziorvosi rendelőket és az okmányirodákat 2007 végéig kellene bejárhatóvá tenni a fogyatékosok számára. A MEOSZ szerint a törvénynek tartalmaznia kellene a költségvetési forrás biztosítását is.
Nemrég Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter egy sajtóbeszélgetésen arra tett ígéretet, hogy nyárig elkészül az a kormányhatározat, amely felsorolja a konkrét teendőket, prioritásokat a fizikai és a kommunikációs akadálymentesítés terén. Pontosan meghatároznák a feladathoz szükséges költségvetési forrásokat is.
A MEOSZ határidő-javaslatai az akadálymentesítésre:
– Munkaügyi szervezetek létesítményei: 2005. december 31.
– Háziorvosi és szakrendelők: 2007. december 31.
– Okmányirodák: 2007. december 31.