Mérsékeltebb globális növekedés

2005. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) Világgazdasági kilátások című jelentésében arra számít, hogy a 2005. évi globális gazdaságbővülés 4,3 százalék lesz, amely minimálisan elmarad a korábbi, 4,4 százalékos előrejelzéséhez képest. A Valutalap megállapításai szerint a fejlett ipari országok gazdaságnövekedésére és inflációjára csak mérsékelten hat a kőolaj árának erőteljes emelkedése, amely nagyobb hatással van a fejlődő országokra. A nemzetközi pénzügyi szervezet az Egyesült Államok idei GDP-növekedési kilátását 3,9 százalékról 3,5 százalékra fogta vissza. Az IMF Japán esetében ugyanakkor jelentősen fölfelé korrigált: 2005-re 1,9 százalékról 2,3 százalékra emelte meg a bővülés lehetséges mértékét. Az eurózóna kapcsán a Valutaalap rámutatott arra, hogy idén Nyugat-Európa 2,2 százalékkal bővülhet. Az IMF egyébként 4,7 százalékról 5 százalékra javította fel a globális gazdaság 2004-es növekedésére vonatkozó várakozását – ez volt három évtizede a legnagyobb ütem. Utoljára 1984-ben volt 5 százalék körüli globális gazdaságnövekedés.
Az Economist Intelligence Unit (EIU) kutatóintézet 2005-ös prognózisában azt írta: tavaly a globális gazdaság összértéke – a 2002-es 2,8, illetve a 2003-ban mért 3,8 százalék után – 5 százalékkal nőtt; ez az utóbbi két évtized leggyorsabb növekedési üteme volt. A globális GDP-növekedés azonban az idén 4,1 százalékra, 2006-ban pedig 4 százalékra lassulhat, és a 2009-ig szóló előrejelzési időszak végéig valószínűleg 4,1–4,2 százalék között lesz, vagyis a 90-es évekre jellemző növekedésekhez képest még mindig jelentős a tempó. A külső környezet azonban most már fokozatosan romlik a feltörekvő piacok szempontjából, mert az emelkedő amerikai jegybanki kamatszint hatással lesz a portfoliótőke-likviditásra. Az EIU úgy tartja: a befektetők csak még magasabb hozamszint mellett lesznek hajlandók feltörekvő piaci papírokba tőkét helyezni, ami növelni fogja a feltörekvő térség hitelköltségeit. Ez főleg ama országok helyzetét teszi bonyolultabbá, amelyeknek magas folyómérleg-hiányokat kell külső forrásból finanszíroztatniuk, jelentős devizaadósságra kell refinanszírozást találniuk, és amelyek gyenge költségvetési politikát folytatnak – Magyarország is ebbe a kategóriába tartozik. Az EIU szerint az évtizedek óta nem látott globális fellendülésből az euróövezet jórészt kimaradt, és az előrejelzési időszak végéig is a világgazdaság egészére jósolt ütemek felével növekszik majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.